„Máme asi šedesát zásahů za rok. I proto, že jsme šikovně umístění. Pokud potřebují něco ve Vyškově, volají nám. Z Prostějova se také ozývají. Zajíždíme i ke Kojetínu a kousek za obcí je vojenský les," vysvětlil na úvod.

Zdůraznil pak, že jednotka má různorodé vybavení. Co se týká specializací na zásahy, z Brodku u Prostějova mohou dobrovolní hasiči vyjet takřka k čemukoli.

„Jako jedna z mála dobrovolných jednotek v kraji máme certifikaci na dopravní nehody. Jsem přivolávaní samozřejmě také k požárům, dostali jsme se však i k zásahům na vodě, pomoci při hledání nezvěstných ale i vytahování lidí ze studny," popsal činnost jednotky její velitel.

Rychlý zásah

Právě na poslední zásah podle svých slov například starosta sboru Ladislav Hejdušek nezapomene. I když by chtěl.

„Je to myslím tak čtyři, pět let. Stalo se to na dvoře bytového domu tady v Brodku. Měl jsem z toho hodně nepříjemný pocit. Právě na tom dvoře a v blízkosti té samé studny jsem také vyrůstal. Radši jsme nemysleli na to, co se tomu dítěti mohlo stát. Jsou to zkrátka věci, na které člověk nerad vzpomíná," uvedl.

„Aspoň, že jsme ho ale rychle vytáhli. I když jsme při tom museli improvizovat a porušili jsme snad všechny bezpečnostní předpisy. V těchto situacích to však ani svědomí nedovolí zvolit si mezi předpisy a záchranou života to první," uvedl.

V Brodku u Prostějova mají hasiči předlouhou tradici. Letos oslaví už sto třicáté výročí založení sboru.

Dobrovolní hasiči z Brodku u Prostějova. Foto: DENÍK/Michal Sobecký

Hledání seniora

Se svými kolegy však byl nucený improvizovat i jindy. V případě hledání muže v okolí nedaleké vesnice podle něj pomohl netradiční postup.

„Tuším, že to bylo ve Chvalkovicích, kde se rozjelo pátrání po seniorovi. Nebylo to jednoduché: muž měl cukrovku, alzheimera a podobně. Na místě byla také policie i s vrtulníky," řekl k zásahu. Nakonec však úspěch slavili právě brodečtí dobrovolní hasiči.

„Šli jsme na to systematicky. Doptávali jsme se a krůček po krůčku jsme se dostávali k cíli," vzpomínal na výrazný úspěch hasičů.

Nakonec právě vzpomínky byly v tomhle případě klíčové.

„Šli jsme na to nepříliš obvyklou cestou, přes potok a křoviska mimo cesty. Pamatovali jsme si, že lidé v tomhle stavu si často vzpomenou, co bylo před čtyřiceti či padesáti lety, ale na týden staré události ne. Nakonec se to potvrdilo," vyprávěl Ladislav Hejdušek.

„Štěstí nám nakonec při hledání přálo a muže jsme našli. Popisoval nám v autě, že tou cestou chodíval kdysi dávno na zábavy," uzavřel příběh starosta hasičů.

On i jeho kolegové má navíc jistotu, že se na zážitky a historii místní jednotky nezapomene. Kromě kronikářky totiž mají hasiči mezi sebou také bývalého starostu sboru Rostislava Černého. Ten se v současnosti stará o hasičské muzeum, které přímo sousedí se samotnou stanicí.

„Letos navíc oslavíme sto třicet let od založení sboru," připomněl velkou slávu, při které dojde například k žehnání hasičského praporu.

SDH Brodek u Prostějova

založeno: 1886
velitel jednotky: Marcel Žák
počet členů: 12 + 2 v záloze
mládež: aktuálně 14 dětí
technické vybavení: automobilová cisterna RENAULT MIDLUM CAS16 M-2-R, terénní zásahový automobil HYUNDAI TERACAN. Prostředky pro zásahy na vodě, proti rojím vos či při autonehodách.
největší úspěch: rychlá záchrana dítěte z šestnáctime­trové studny
kontakt: Marcel Žák 777 136 592