„Zapište se," jsem vyzvaný. Uposlechnu a přidávám tak své jméno ke zhruba desítce dalších. Po krátké chvíli postávání se už zdá, že jsme všichni a vydávám se tak s ostatními na netradiční exkurzi do útrob zanedbané budovy.

Dostáváme se do ní ze dvora. Dvoupatrový objekt nás vítá poničeným zadním traktem budovy, rozbitými okny a nevzhledným rozsáhlým dvorem.

„Při mé minulé návštěvě byla okna zavřená a vypadalo to lépe. Před dvěma lety v březnu jsem na radu apeloval, aby objekt zabezpečila. Ta to však nechala dojít až do této fáze. Podle mě to byl záměr," říká při pohledu na budovu František Fröml.

Zbourat hlavní budovu bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově? Ano či ne? Hlasujte v anketě pod článkem

Jezdecká kasárna v Prostějově

V útrobách bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Všechno se dá spravit, míní jedna ze zájemkyň

Ještě předtím, než se vstoupí do budovy, utvoří se nedaleko vstupu do ní hlouček. Začíná se debatovat i vzpomínat. Padají však i nápady na využití.

„Fakt do toho chcete investovat?" podivuje se náměstek primátora Zdeněk Fišer, který se mezitím ke skupině přidal. Reaguje tak na nápady postarší ženy, která by podle svých slov ráda objekt využila.

„Měla byste to daleko levnější, kdybyste nechala postavit budovu novou," dodává Fišer. „Všechno se dá spravit," odvětí mu žena, která se představuje jako Jitka Mészárosová. Právě ona by podle svých slov budovu nechala opravit a využila by ji mimo jiné jako zdravotnické zařízení.

Jezdecká kasárna v Prostějově

V útrobách bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Společně s ostatními hledí na objekt také Jan Navrátil. Připomíná, že už v budově byl.

„Jen jednou, s ostatními zastupiteli. Od té doby přišla vniveč křídla budovy. Koukám, že okna jsou vybitá, stejně by ale musela pryč. Hlavní je, aby byly dobré nosné zdi," říká. Zároveň upozorňuje na to, že mezi přítomnými je kromě paní Mészárosové další host.

„Město má ani ne tak analýzu jako spíš názor, že jsou zde napadené krovy. Proto je zde pan inženýr Vinař, který se zabývá posuzováním stavu historických budov," vysvětluje.

Špína, odpadky, střepy, výkaly

To už ale konečně vcházíme do budovy samotných kasáren. Hned v první chodbě mě zarazí nejen rozlehlost budovy ale hlavně to, jak to v ní vypadá. Bezdomovci a vandalové se na ní totiž opravdu vyřídili.

Zatímco zvenku vypadají kasárna až na okna docela solidně, vevnitř je špína a především neuvěřitelné množství nepořádku.

Brzy také zjišťujeme, co se stalo s okenními tabulemi. Je totiž hodně těžké vyhnout se střepům, které jsou rozeseté prakticky všude.

Pokud jste ovšem šikovní a střepům se dokážete vyhnout, čeká vás ještě jedna nástraha. Lidé, kteří v kasárnách během posledních let přebývali, se totiž očividně rozhodli, že chození na záchod do jednoho místa je ztrátou času. Nebo je to prostě nuda.

Ať to bylo jak chtělo, svými výměšky poctili výtečníci hned několik místností. Ne všechno, do čeho šlápnete tak je odpadkem.

Jezdecká kasárna v Prostějově

Budova bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Na opravu 60 či 100 milionů?

František Fröml, vzděláním architekt, je však optimistický. A dává k dispozici i svůj odhad, kolik by rekonstrukce stála.

„Řekl bych tak šedesát milionů bez použití speciálních technologií a zásahů do nosných konstrukcí," odhaduje. Jinou částku udává během procházení centrální chodbou stavby Zdeněk Fišer.

„Odhadnul jsem to tak na sto milionů. Teď se náklady nechají přepočíst, v pátek budou k dispozici," říká. Zastavujeme se k diskuzi před ústím schodiště, které vede až na půdu. Ani tomu se nevyhnul osud celé budovy. Schody jsou nerovné, z některých část chybí.

„K budově by se kvůli požárním předpisům měly dodělat ještě boční schody. Možná by se tedy částka vyšplhala na sedmdesát milionů, i podle toho, jaký účel by pak stavba splňovala," připouští František Fröml. Zdeněk Fišer se naopak pouští do historie a vypočítává zájemce o stavbu a její využití.

„Byli to vojáci, nakonec ale stavěli jinde. Ještě byl zájem například ze strany společnosti provozující sociální služby. Místnosti ale nevyhovovaly," vypočítává náměstek.

Jezdecká kasárna v Prostějově

Budova bývalých jezdeckých kasáren v Prostějově. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Využítí? Na poli kultury i zdravotnictví

Také v současnosti se však objevili minimálně dva zájemci. Tedy přesněji řečeno zájemkyně. Na jedné straně je to Iva Polická, majitelka prostějovské kavárny Avatarka. Stavbu by ráda využívala ke kulturním účelům. Pak je tu také Jitka Mészárosová. Ta by měla s bývalými kasárny jiné plány.

„Poslala jsem už nabídku na magistrát," upozorňuje.

„V budově bych otevřela nejen nemocnici následné péče, stavba by byla víceúčelová. Jeden provoz by tak podporoval další. Vzniklo by tak i ambulantní zařízení, lékárna či multifunkční místnost a také vývařovna," dělí se o své plány žena, která by se podle svých slov do realizace pustila se dvěma syny. Dodává navíc, že měla v úmyslu rekonstruovat a využívat i klášter Milosrdných bratří.

„Ale nedopadlo to. Mrzí mě, že se tak ztratily dva roky času," říká.

Skupinka se postupně přesunuje na půdu. Sem se očividně bezdomovcům šplhat moc nechtělo. Narozdíl od jiných částí kasáren je tak jejich nejvýše položená část relativně čistá. Tu a tam se povaluje exkrement, oproti místnostem o patro či dvě níž však nic strašného. Také je zde relativní ticho, protože návštěvníci se rozprostřeli na velkou plochu.

Architekt versus radní

Klid však trvá jen do chvíle, kdy se k sobě dostanou blíž náměstek primátora Fišer a architekt Zakopal.

„Zájemci o koupi kasáren zde už dřív byli. Obchod jste ale zmařili," opírá se mladý architekt do představitelů magistrátu včetně právě Zdeňka Fišera.

Spor se nese dolů po schodišti a následně také na dvůr. Zde se s určitou ironií v hlase ptá Jiří Zakopal, zda se Zdeněk Fišer zúčastní večerní diskuze ke stavu a budoucnosti kasáren. Ten hned odpověď ano nebo ne nedává.

„Proč nepřijdete obhájit své argumenty? Nemáte co, nemáte čas?" opakuje architekt.

Rozepře ještě chvíli pokračuje, po té Zdeněk Fišer rychlým krokem odchází.

Postupně se po něm k odchodu odebírají i ostatní. Cesta do minulosti města pro nás zatím skončila.

Některé názory Jana Vinaře ke stavu budovyDošlo k odstranění všech poválečných dodatků jako jsou obklady nebo izolace.
Tu a tam jsou dřevěné části budovy napadené, není to ale nic strašného. Napadení není destruktivní.
Budova se rozhodně dá opravit, je rekonstruovatelná a využitelná.
Rozsah klenutých stropů je větší, než jsem myslel.