"Chodský pes je univerzální rodinný pes, který všestranně použitelný. Dá se s ním dělat klasický kynologický výcvik, ale také všechny druhy sportů. Od pasení až po záchranářských výcvik," informovala Ivana Soldánová z pořádajícího Klubu přátel Chodského psa.

Historie sahá až do 13. století. Chodští psi patří společně pražským krysaříkem mezi nejstarší česká plemena. Jeho obnova však začala až v osmdesátých letech minulého století.

"Jedná se o naše národní plemeno. Dva roky už je uznáno Mezinárodní kynologickou federací (FCI), což znamená, že už může být vystavován na všech mezinárodních výstavách. O vznik plemene se nejvíce zasloužil Jan Findejs, který regenroval česká národní plemena," uvedla dále Ivana Soldánová s tím, že Klub přátel Chodského psa má v současné době zhruba šest a sedm set členů.

"Ročně zapisujeme okolo čtyři sta padesáti štěňat," doplnila chovatelka.

Mladí divoši absolvovali své první zkoušky.

"Máme zde pětadvacet psů. Je to jejich první akce – svod mladých psů. Na výstavách míváme okolo dvou stovek psů. Ve Žraloku míváme svody a bonitace pravidelně, protože je zde velmi vstřícný pan správce," uzavírá hlavní organizátorka svodu.