„Šla jsem z obchodu se dvěma plnými taškami a na chodníku jsem uklouzla na listí. Naštěstí jsem to odnesla jen vymknutým kotníkem,“ popsala svou nehodu šestačtyřicetiletá Jana Musilová z Prostějova.

Mnoho lidí si zřejmě neuvědomuje, že by se o chodníky měli starat i mimo zimní období. „Odpovědnost udržovat chodník schůdný vyplývá přímo ze zákona o pozemních komunikacích. Ten ukládá vlastníkům v zastavěné části obce udržovat chodník přiléhající k jejich nemovitosti,“ uvedla vedoucí právního a personálního odboru prostějovského městského úřadu Květa Olašáková.

Nezáleží přitom na tom, zda chodník vede podél obytné části nebo zahrady. Podle dikce zákona vlastník nemovitosti, která v zastavěném území obce hraničí se silnicí nebo chodníkem, odpovídá za škody, jejichž příčinou byla závada ve schůdnosti na přilehlém chodníku. Ať už vznikla znečištěním, sněhem nebo náledím.

Vlastník nemovitosti za případné úrazy chodců ale neodpovídá, pokud prokáže, že nebylo v jeho možnostech závadu na chodníku odstranit. „Pro podobné případy máme sjednané pojištění. Je to jako by nám ze střechy spadla taška a poškodila někomu třeba auto. Chodíme do práce a nemůžeme stav chodníku před domem sledovat celý den,“ poznamenala Dana Tichá z Prostějova.

Podle nařízení radnice má městská policie pravomoc na náledí a ležící sníh majitele nemovitostí nejen upozornit, ale dokonce i oznámit konkrétní případ příslušným úředníkům. Ti mohou ve správním řízení udělit pokutu až 30 tisíc korun. „Pokud jde o další úklid chodníku, například od spadaného podzimního listí nebo jiných nečistot, platí obecná regule odpovědnosti za škodu. Za schůdnost chodníku odpovídá majitel přiléhající nemovitosti,“ vysvětlila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová s tím, že co se týče odškodnění v případě, kdy na mokrém listí nebo po jiné nečistotě někdo uklouzne a zraní se, lze postupovat běžnou právní cestou.