„V centru udržuje chodníky a okraje silnic celá četa uklízečů. Ve Vrahovicích jsou chodníky mezi zelení prorostlé trávou a nikdo na ně nesáhl dobrých pět let,“ upozornila na kaňku v lokalitě hojně navštěvované cizinci místní obyvatelka Lída Zbořilová.

„Do Medicomsu jezdí operovat lékařská kapacita v oboru neurochirurgie a za ním dojíždí lidé z celé republiky. V sousední budově zase často nocují cizinci. Chodníky, které k nim vedou, podle mě Prostějovu na reputaci nepřidají,“ dodala Zbořilová s tím, že za oběma zmíněnými objekty je navíc pás více než metr vysoké trávy se spoustou odpadků.

„Patří nám trávník okolo budovy, který pravidelně udržujeme. Je pravda, že někteří lidé, kteří žijí na sousední ubytovně, vyhazují z oken, kdo ví co. Postihnout je za to ale nemůžeme,“ uvedl ředitel Schola servisu Miloš Forst.

O vlastní pozemek pečuje i zdravotnické zařízení Medicom’s. „Jsme limitovaní chodníkem a trávník sečeme každý měsíc,“ poznamenal pracovník zmíněné firmy Jan Voříšek.

Ani sousední pozemek okolo panelových domů, který udržují na objednávku bytového družstva technické služby, nepatří městu. Čí jsou chodníky a také povinnost se o ně starat, zůstává zatím otázkou.

Na sídlišti Šárka nebo v zástavbě rodinných domků mezi Čechovicemi a Domamyslicemi hyzdí vzhled veřejného prostranství přerostlá tráva na soukromých parcelách. Pozemků, které jejich majitelé udržují spíše nahodile, je přitom spousta.

„Město je může k nápravě pouze vyzvat. Vzrostlá tráva ale není trestný čin ani přestupek, a pokud nepředstavuje hrozbu, nemáme téměř žádné páky, jak majitele k sečení donutit,“ vysvětlila mluvčí prostějovské radnice Jana Gáborová.

Možnosti k dosažení nápravy, ačkoliv záleží na úhlu pohledu, podle zákona přeci jen existují. Právnická a fyzická osoba, která je podnikatelem, v případě, že naruší vzhled obce, může dostat pokutu až do výše sta tisíc korun.

Pro fyzickou osobu činí sankce za zanedbání povinnosti úklidu veřejného prostranství tisíc korun.