Opravy chodníků v Prostějově nemají logiku. Takový je alespoň názor lidí, kteří po nich denně šlapou. Na novotou zářící zámkovou dlažbu totiž v ulicích navazují části neopravených a poničených chodníků s nástrahami v podobě nejrůznějších proláklin.

Názorným příkladem může být pravá strana Rumunské ulice ve směru od centra. Popraskané a křivé kachle tu nedávno zčásti nahradila zámková dlažba. Celkem dlouhý úsek z litého asfaltu zůstal ovšem nedotčený. Když je kluzko, je nebezpečný, tvrdí místní obyvatelé.

„Před více než deseti lety zde vznikl výkop pro kabelovou televizi. Dělníci sice chodník zase zalili asfaltem, ale ten se propadá čím dál víc,“ uvedl Kamil Balák, předseda společenství vlastníků bytových jednotek panelového domu v Žeranovské ulici, na něhož se majitelé bytů obrátili s žádostí, aby ve věci opravy chodníku něco podnikl.

„Byli jsme rádi, když se chodník v Rumunské začal opravovat. Zklamáním pro nás ale bylo, že rekonstrukce skončila ve dvou třetinách ulice,“ dodal Balák.

Frekventovaná cesta potřebuje dokončit

Na situaci lidé už několikrát upozorňovali městské úředníky. Marně.

„Polovina lidí z našeho domu je v důchodovém věku a někteří mají problémy s chůzí. Místo po výkopu je nebezpečné zvláště v zimě, kdy na zamrzlých kalužích může člověk snadno uklouznout,“ poukázala na problémové místo Ludmila Feščuková s tím, že další past na chodce číhá hned na okraji chodníku. Ten je u obrubníku propadlý o zhruba osm centimetrů.

„Město má omezené finanční prostředky, proto opravujeme nejdříve chodníky, které jsou v nejhorším stavu. Není reálné opravit najednou celou ulici,“ reagoval na stezky lidí z Žeranovské ulice místostarosta Pavel Drmola.

Obnova chodníků ve městě přijde ročně na několik milionů korun a řídí se předem schváleným seznamem. I ten však mohou zastupitelé města na základě potřeb občanů příležitostně rozšířit.

„Potřeba musí být skutečně naléhavá, nemůžeme chodníky opravovat za každou cenu. Je docela možné, že rekonstrukce zbývající části Rumunské ulice je již v plánu,“ poznamenal místostarosta Miroslav Pišťák.