Jak se vlastně tomuto sportu říká? Je jeho skutečným názvem pouze chození nebo lezení po laně?

Jmenuje se slackline. Jde o mezinárodní název sportu, který má ještě různá odvětví. Jeho součástí je například trickline či longline. V prvním případě na popruhu skáčete a děláte i přemety. Ve druhém se zase na laně snažíte překonat co největší vzdálenost. Může se lézt i nad vodní hladinou.

Vy jste se nakonec rozhodl pro který typ sportu?Ondřej Vymazal při slacklinu v Kolářových sadech

Provozuji longline a high-line.

Jak jste se k podobnému sportu dostal? Několikrát už jsem vyznavače lan v parcích viděl, ale přijde mi, že jde spíše o okrajový sport.

Hlavně v Evropě se jedná o mladou záležitost. Postupně se ale slackline dostával i k nám, mohl být vidět například v Ostravě. Dnes je každopádně v módě hlavně trickline, a to především u mladších lidí. Je hodně dynamický. A jak jsem se ke sportu dostal? Poprvé jsem ho zažil na horolezecké stěně. Tehdy to ve mně vyburcovalo zájem a postupem času jsem to začal zkoušet a koupil si první slack.

Obecně o sportu se říká, že talent tvoří poměrně malou část konečného výkonu. Myslíte si, že u slacklinu je to podobné?

To neumím posoudit. Určitě se najdou lidé s větším nadáním. Takoví, kteří dokáží být stabilnější a snadněji udrží balanc. Některým to zase trvá déle. Podle mě jde o sport pro všechny. Každý si vyzkouší první krůčky a uvidí.

Co je pro vás osobně nejtěžší?

Právě udržet ten balanc, s tím všechno stojí a padá.

Ještě se vrátím k tricklinu. Říkal jste, že máte raději highline a jiné typy chození po laně. Proč ale ne trickline?

Mě to moc netáhne, protože zde už jsou třeba potřeba žíněnky. Už zde je snaha zamezit pádům. Žíněnka je tu i proto, že je lano hodně napnuté. Může vás pak klidně i vymrštit. Vždycky mě každopádně spíše zajímalo, kolik toho na laně dokážu ujít.

Jste členem nějakého sdruže- ní, které tento sport provozu-je?

Existuje asociace, která pořádá akce, a to například i v místech, kde se slackline běžně nedělá. Já v ní ale nejsem. Přihlásil jsem se ale do olomouckého sdružení, u jehož zakládání byl kamarád. Ale i v Prostějově je více lidí, kteří tento sport vyznávají.

Máte nějaké cíle, mety, které byste chtěl pokořit?

Chtěl bych se posunout co nejvýš a co nejdál. Hlavně tedy co nejvýš. Zatím mám ale třeba v dálce naměřených zhruba sto čtyřicet devět metrů.