„Čekala jsem na přechodu v Palackého ulici. Auta jezdila ze všech stran, ale zelená pro chodce ne a ne naskočit,“ postěžovala si dvaasedmdesátiletá Marie Koutná, kterou od čekání vysvobodila až mladá rodina.

Věk ale u pěších nehraje roli. U přechodů totiž zbytečně stojí i mladí lidé a hypnotizují červenou figurku na semaforu. „Světelnou signalizaci na městském okruhu řídí počítačový program. Pokud chodci nestisknou tlačítko na semaforu, počítač o nich neví a upřednostňuje provoz v jiných směrech,“ vysvětlil vedoucí Střediska veřejného osvětlení společnosti .A.S.A. TS Prostějov Ladislav Kyllar.

V místech, kde tlačítka pro požadavek chodců instalována nejsou, naskakuje zelená v pravidelných intervalech odpovídajících hustotě dopravy.

Knoflíky na semaforech se často stávají cílem vandalů. I když je dvakrát týdně pracovníci střediska veřejného osvětlení kontrolují, ohlídat všechny najednou není možné. Stisknout je pak vyžaduje značnou dávku úsilí a šikovnosti. „Na Vápenici chybí kryt tlačítka každou chvíli. Dvakrát jsem si tam už zlomila nehet. A to nemluvím o pocitu strkat prst někam dovnitř sloupu,“ zlobila se osmnáctiletá Pavla Cetkovská.