VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ad: V továrně to pouze zapáchá

MOSTKOVICE - Ve vydání Prostějovského deníku ze středy 31. 10. 2007 jsme se mohli v článku autora Radima Havlíka „V továrně to pouze zapáchá“ dočíst, v jak „špatných podmínkách“ musí naši zaměstnanci v Mostkovicích pracovat. Vnímáme velmi intenzívně nutnost na tento článek reagovat a některá tvrzení autora uvést na pravou míru.

22.11.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/archiv

Spolumajitelem firmy Chemowerk Produkce, jíž se článek týká, je vedle české firmy EKOMP i německá firma Chemowerk GmbH. Zabývá se m.j. výrobou dílců, konkrétně sklolaminátů pro automobilový průmysl, jejichž podstatu tvoří dvě látky a to anorganické skleněné vlákno a organická, v současnosti převážně používaná, polyesterová pryskyřice s nejnižší známou emisí styrenu.

Platná německá norma v souladu s normou EU stanoví horní hranici koncentrace styrenu v ovzduší do 20 ml/m3. V zájmu ochrany zdraví zaměstnanců nebere německá norma tuto evropskou normu pouze jako doporučení, ale jako závaznou směrnici a vyšší koncentraci nepovoluje. V našem závodě v Mostkovicích, respektujeme tuto normu a podle našich vlastních měření dochází k maximální expozici styrenu v jednom metru kubickém mezi 10 až 15 ml.

Je prokázáno, že už od výskytu mnohem nižšího množství styrenu v 1 m3 vzduchu, je vnímán pouhým čichem jeho charakteristický zápach. Tolik ke styrenu, který se podle autora článku vyskytuje v prostředí našeho závodu v nadměrném množství.
Aceton se v našem výrobním závodě používá výhradně na čištění pracovního nářadí a v ovzduší se jeho páry vyskytují velmi sporadicky a v mizivém množství.

A nyní pár slov k možnosti vzniku onemocnění rakovinou, které se pan dopisovatel ve svém článku také dotýká. Vzhledem k tomu, že se styren průmyslově zpracovává již déle jak šedesát let, bylo cílem amerických i evropských úřadů ověřit jeho případný podíl na vzniku nádorových onemocnění. Po dobu 45 let bylo v USA pod lékařským dohledem sledováno 50 000 pracovníků, kteří byli vystaveni přímému kontaktu se styrenem. Za celou tuto dobu nebyl z uvedeného titulu registrován nárůst jak smrtelných úrazů, tak ani onemocnění rakovinou. Na základě těchto výsledků rozhodly vládní úřady USA a evropských zemí, posléze i skupina expertů EU, že styren není rakovinotvornou látkou.

Každý ze zaměstnanců, který pracuje na určité výrobní operaci, je vybaven potřebnými ochrannými pomůckami jako jsou brýle, rukavice respirátory, zástěry, pracovní oblečení a obuv. Používat tyto prostředky je každý zaměstnanec povinen. V případě úrazu a při zjištění, že pracovník předepsané ochranné pomůcky nepoužil, je s dotyčným pracovníkem zahájeno kárné řízení. K tomu je třeba dodat, že naši pracovníci jsou, jako všude jinde, pravidelně proškolováni dle platných zákonů v oblasti ochrany zdraví při práci a požární ochrany. Společníci firmy investovali v posledních dvou letech jen do odsávání, lakovacích kabin a dalších zařízení k ochraně zdraví přes tři milióny korun. Kdo projeví zájem, toho naším závodem rádi provedeme.

22.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na sjezdovce v Kladkách - 17. ledna 2018
24

V Kladkách si začínají zoufat: Není sníh, nejsou lidé ani peníze

Jak jsme žili v Československu. Ilustrační foto

Jak jsme žili v Československu. Tentokrát z Čech pod Kosířem

Cetkovský navštívil Jestřáby po vyhraném derby. Vrátí se domů?

Den po vítězství v prestižní derby s Přerovem se v kabině Jestřábů objevila zajímavá tvář.

Děti z mateřinky podpořily pejsky z útulku, nasbírali jim spoustu dobrot

V mateřské škole na Husově náměstí v Prostějově uspořádali na konci roku pěknou akci. V předvánočním čase se rozhodli podpořit opuštěné pejsky z útulku Voříšek, který sídlí v Čechách pod Kosířem.

Vylekaný chmaták a rosomáci pobláznění sněhem: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 17. ledna 2018.

Série Zubrů končí, Jestřábi poprvé slaví

Na počtvrté se dočkali. Hokejisté Prostějova dokázali poprvé v sezoně porazit v derby přerovské Zubry. Svěřenci Jiřího Vykoukala vyhráli na domácím ledě před více něž třemi tisícovkami diváků 6:4.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT
>