„Kdo odpoví správně alespoň na čtyři z šesti otázek, toho zařadíme do slosování o ceny. Výhercům potom 16. října na Den stromů na náměstí T. G. Masaryka předáme netradiční ceny. Například studánkové hrníčky a džbánky nebo zajímavé knížky,“ slíbila Petra Orálková z Ekocentra s tím, že soutěžní test lze vyplňovat do neděle 10. října na internetových stránkách www.iris.cz.

„Studánkám se v Irisu věnujeme dlouhodobě, ale tento rok jsme se na ně zaměřili více. Existuje už dokonce skupinka prostějovských studánkářů, kteří je v regionu mapují a upravují. Společně je pak zanášíme na internetový portál www.estudanky.cz,“ vysvětlila Orálková. Zatímco na začátku roku se na těchto stránkách daly najít jen dvě studánky z Prostějovska, nyní je jich tam už bezmála sedmdesát.

Zajímavé studánky v okolí

Pokud vyrazíte třeba na Lipovou nebo na Stražisko, můžete navštívit hned dvě zajímavé studánky v okolí Pohodlí.

„První se jmenuje U Františka. Nachází se na modré turistické značce v nadmořské výšce 420 metrů a je častým odpočinkovým místem houbařů, cyklistů i pěších turistů. Druhá má přímo název Na pohodlí a je chráněná dřevěnou stříškou,“ popsala Orálková.

Za krásnými studánkami ale není nutné vyrážet až na úpatí Drahanské vrchoviny.

„Jednu nádhernou a zároveň trochu tajemnou studánku máme hned za humny Prostějova směrem na Kostelec. Je to studánka na Romži, jejíž pramínek se vine zpod starého košatého stromu,“ zmínila se Petra Orálková.

Moc hezky upravenou studánku Libušku lze objevit v lesích kousek od Alojzova a trojici dalších pak hned v oblasti na Záhoří.

„Do této na pramínky bohaté oblasti se vydáme i v rámci sobotní vycházky 23. října. Startuje v Domamyslicích a cestou nás čeká nejen zaměřování studánek, ale i menhirů a pozůstatků dávných osídlení,“ láká zájemce Orálková s tím, že odborným komentářem tento výlet zpestří archeoložka Alena Prudká. (rok)