Když zkušená musherka Markéta Pospíšilová na začátku března dostala nápad, že lidem ukáže, co je canicross a založila Hanácké mushingové króžek, netušila, že se setká s tak náramným ohlasem.

„Dozvěděl jsem se o tomto kroužku díky své kamarádce, která chodí trénovat na „cvičák" do Prostějova vlčáky. Líbí se mi, že je to běhání ve více lidech, ne o samotě. Sportuji, a toto je takové doplnění vycházky se psem," přišel si ve středu se svou fenkou russell teriera zaběhat Jaroslav Soldán.

Lidí, kteří si na sebe na lano připojili psa a proběhli se alojzovským lesem na některém z tréninku Hanáckého mushingového króžku stále přibývá.

„Registrovaných je pětapadesát lidí, dnes přišli další noví členové. Trénujeme dvakrát za týden, z toho jeden trénink je v týdnu, jeden o víkendu a domlouváme se podle toho, jak kdo může a má čas. Na trénincích se proto všichni nesetkáme, aktivně chodí trénovat tak třicet lidí," nechala se slyšet Markéta Pospíšilová.Canicross v Alojzově

Přijít se psem může takřka každý

Canicross je terénní sport se psem, který je oblíbený hlavně v Evropě. Běžec má na sobě napojeného psa na laně s amortizérem tlumícím nárazy. Podle chovatelky takzvaných ESP – evropských saňových psů, tento sport zvládne úplně každý.

„Canicrossu se nemusí bát ani ten, kdo vůbec neběhá. Naše běhání zvládne i netrénovaný člověk v rozumném tempu. Přijít může opravdu kdokoliv. Okruh přizpůsobíme vždy psovi a fyzické zdatnosti běžce. S mladším psem a dobrou fyzičkou, můžeme běžet i tři a půl kilometru," uvedla musherka.

Ten, kdo si neví rady, jak začít s canicrossem, v Hanáckém mushingovém króžku mu poradí a s vybavením si taktéž nikdo hlavu lámat nemusí.

„S každým nově příchozím vyzkoušíme výbavu, a pak běžím s ním a dívám se jakou má jako běžec techniku, co dělá pes, a snažím se ho u běhu korigovat, aby ta spolupráce pes – člověk byla vypilovaná," usmála se Markéta Pospíšilová.

Ve středu do kroužku přibyli dva noví členové.

„Zajímalo mě, co umí, Marley je osmiměsíční výmarský ohař, pes, který je určený na mnoho sportů, tak tady vyzkoušíme, co umí," řekl před startem Pavel Šebestík, který si přišel canicross vyzkoušet poprvé.

Na plemenu nezáleží

Kroužek canicrossu je na Moravě už jen v Kroměříži nebo Brně, dále se běhá třeba v Ostravě. Zapřáhnout si před sebe člověk může jakékoliv psí plemeno.

„Na plemenu také nezáleží, spíš na psovi, jak se mu chce. Běhají nám tady z malých plemen jack russell teriéři, jeden yorkšír, z velkých třeba ovčáci," dala příklad Markéta Pospíšilová.

„Myslím, že je super, že tady člověk dostane vybavení a může si ho vyzkoušet, než si koupí své vlastní. Psi jsou také nadšení. Já osobně běhám, protože mi to vyčistí hlavu. Běh je úžasný a funguje na cokoliv," nechala se slyšet sestra Markéty Pospíšilové Adéla Čeřovská, která si běh se psem ve středu, stejně jako Pavel Šebestík, vyzkoušela poprvé.

Ke canicrossu stačí sportovní oblečení, dobré tenisky, ostatní najdete na místě.

„Vyzkoušíme, co člověku sedí a zapůjčíme mu veškeré vybavení – to znamená sedák na sebe, pružnou gumu, amortizér a postroj na psa," uzavřela Markéta Pospíšilová.

KEMP Hanácký mushingový króžek pořádá tréninkový kemp členů Hanáckého mushingového króžku a všech, kdo se chtějí přidat 30. 5. – 1. 6. v areálu Královec v Bílých Karpatech. Všichni, kdo dorazí se mohou těšit na povídání o mushingu, nových metodách, péči o psi, na společné tréninky, dogtrekking, canicross. Proběhne zde i minizávod canicrossu. K zapůjčení zde budou koloběžky Kostka i výbava na canicross. Cena za jednu osobu je 200 korun. Na akci se chystají i musheři z Rakouska. Přihlášky na kemp zasílejte nejpozději do 20. května 2014 na email: mapospisilova@centrum.cz.