Ti se stále častěji zapojují do petice požadující změkčení zákona. Konkrétně toho, aby přestal platit pro pivnice a prostory, kde lidé prokazatelně nejí. S jednou takovou peticí se lidé mohou setkat také v hospůdce v prostějovské ulici Vápenice.

"Šli jsme do toho, protože protikuřácký zákon lidi zbytečně omezuje," uvedla Pavla Kovalová, majitelka.

"Podepisují to i nekuřáci. Musí totiž nově chodit s kuřáky ven, když si oni chtějí zakouřit. Nechtějí zůstat sedět sami u stolu," poznamenala žena.

V jejich petičních arších, které jsou nyní k nalezení na provozovně, je nyní přes tři desítky podpisů. O něco víc, osmdesát, jich dosud nasbírali ve Stařechovicích.

"Stále podpisy sbíráme. Nikoho s tím neobíhám, na to nemám čas. Petici tak mám jen pro zákazníky v hospodě," uvedla majitelka Hana Zavadilová.

Sama je odpůrkyní zákona, podle jejích dřívějších slov zasahuje do jejího života. "Dům i hospoda v ní jsou moje, proč si nemůžu rozhodnout, co zde dělat?" ptá se.

Lidé brblou

Naopak v hospodě U Býka ve Smržicích zatím o petici neslyšeli. "Zatím jsem se s ní nesetkal. Nic mi nepřišlo," uvedl Ivo Bláha. Sám patří k lidem, kteří proti zákonu vyloženě nejsou. Okolí však zatím hovoří jinak.

"Jsem nekuřák, takže mi to nevadí. Lidé však brblou," řekl pro Deník. Ten se o reakce hospodských zajímal už v době, kdy zákon začal platit. Zejména ti z venkova se strachovali o tržby. A na tom se ani po měsících nic nezměnilo.

"Teď je léto, v létě stejně každý chodil ven. V zimě sem ale prostě nikdo nepřijde. Doufám tedy, že se něco se zákonem stane," poznamenala Zavadilová.

Poslanci k věci

S informací, že hostince ve velkém sbírají podpisy za změkčení protikuřáckého zákona, oslovila redakce také dva poslance z Prostějovska. Shodou okolností jsou oba lékaři.

"Jako lékař jsem zásadně proti kouření. Na druhou stranu znám ale i hodně lidí v pohostinství, kterých se to dotýká. Optimální je tedy najít cestu, jak umožnit v hospodách kouřit a zároveň zamezit tomu, aby do nekuřáckých prostor pronikl kouř," řekl Pavel Holík (ČSSD). Ve věci kouření se shoduje s poslankyní Jitkou Chalánkovou (TOP 09).

"Jsem zapřisáhly nekuřák," zdůraznila na začátek rozhovoru. Ale v minulosti začala platit praxe, že během doby oběda se prakticky nikde v restauracích nekouřilo, vzniklo to spontánně. Domnívám se, že zákaz kouření v soukromých prostorech by měla být řešená domluvou, ne zákonem," míní.