Chráněná památka je v majetku města Prostějova a už se během posledních deseti let objevilo několik zájemců o koupi. K prodeji ani k celkové rekonstrukci však dosud nedošlo.

Současná situace však dává zámku i místním naději. Podle magistrátu je totiž hned několik nových zájemců, kteří se o koupi zámku nebo jeho využití uchází.

„Zájemců je minimálně sedm. Shromažďujeme od nich žádosti. Počkáme na informace a pak určitě záměry projednáme na radě města," uvedl náměstek prostějovské primátorky Jiří Pospíšil.Zároveň připomněl, že rada už se na svém minulém zasedání k tématu ptenský zámek dostala.

„Schválili jsme geometrické zaměřené areálu, aby zájemci měli k dispozici přesné rozměry. To by jim mohlo pomoct v tvorbě projektů," vysvětlil krok radních Jiří Pospíšil.

Právě na něj coby náměstka pro nakládání s městským majetkem. se obrátil také Pavel Moš. Bývalý ředitel muzea v Drahanech a vzděláním historik je jedním ze zájemců o zámek.

Materiál, kterým se prezentoval, počítá hned s několikerým využitím zámku. Jmenovány jsou například konferenční turistika, dějiště pro pořádání zážitkových her či wellness, ovšem na středověký způsob.

„Pod vedením školené fyzioterapeutky pracujeme na rekonstrukci středověké lazebny. Tu bude též možno umístit v prostorách zámku a vhodně tak doplní ostatní zážitky, které bude možno si v zámku pořídit. Lazebna totiž nebyla jen umývárnou, ale také místem, kde se podávalo dobré jídlo a pití a hrála příjemná hudba," uvádí se například k poslednímu jmenovanému.

Vlastnictví je s otazníkem

Stejně jako využití nebo financování, je v záměru Pavla Moše a jeho skupiny Čeládka také naznačeno vlastnictví. Jak však pro Deník samotný Moš řekl, otázka by se teprve musela vyřešit.

„To je věc, na které se s městem musíme domluvit. V části jsem psal, že by ideálním řešením bylo založení spolku s účastí města. Je ovšem otázkou, jak by to šlo vyřešit právně," uvedl Pavel Moš.

Vyzdvihl zároveň také kvality zámku i jeho stáří. „Jedná se o nejstarší světskou památku na Prostějovsku. Nepočítám samozřejmě zříceniny hradů. Navíc má budova zčásti zachované renesanční jádro," řekl Pavel Moš.

Ten tak přidal se svými několika kolegy další možné využití zámku do již existující sbírky. Dříve totiž zámek byl místem pro byty, existoval zde i kinosál. Samotný starosta Ptení Jiří Porteš pak doufá hned v několikeré využití budovy.

„Nemám teď moc informací o zájemcích, s panem Mošem jsem ale mluvil. Vím také o tom, že jeden z uchazečů o zámek je z Ruska," řekl Jiří Porteš.

Zároveň se také podělil o svou představu, co přesně by mělo na zámku fungovat. Už dříve pak pro Deník uvedl, že by objekt uvítal jako dějiště kulturních akcí.

„Prioritou by byla existence domova pro seniory, protože ten v obci chybí. O tom ale nikdo moc neuvažuje. My budeme každopádně rádi za jakékoli využití," uzavřel starosta.

JAK ŠEL ČAS NA ZÁMKU
Pavel Moš ani další zájemci nejsou zdaleka prvními uchazeči o vlastnictví památky. Deník jich v posledních deseti letech zaznamenal hned několik:
– leden 2008 – zájem projevila dřevařská firma Ce-Wood a také tři fyzické osoby (včetně majitele realitní kanceláře Milan Zahradník)
– únor 2008 – Milan zahradník, Olga Látalová, Lenka Skácelová – Tři lidé, jimž mělo město před šesti lety zámek. Vybudovat chtěli byty a restauraci. Cena? 5,5 milionu.
– září 2008 – Trojice původních zájemců nakonec od koupě ustoupila. Lenka Skácelová se později zbavila také podílu na bývalém hotelu Zlechov.
– prosinec 2008 – Nový zájemce o ptenský zámek. Údajně má pocházet z Olomouckého kra­je.
– červenec 2011 – Našel se nový kupec – Pavel Kubáň žijící ve Velké Británii. Využití? Malý hotel, restaurace a hlavně pivovar, který dříve ve Ptení byl
– leden 2012 – Zámek je stále vlastnictví Prostějova a nadále chátrá. Objevují se zprávy o nové zájemkyni. Cena zámku už je podle odhadů jen čtyři a půl milionu korun
– únor 2014 – Město investuje půl milionu korun na zabezpečení objektu, který ničí vandalové a bezdomovci. Miroslav Pišťák označil náklady na rekonstrukci za „obrovské"
– duben 2016 – Prostějov se pokusil prodat zámek Ptení. Tamní zastupitelé ale nesouhlasili. „Na rekonstrukci nemáme peníze," vzkázal do Prostějova starosta obce Jiří Porteš