Samotné obce přitom s nedbalými majiteli moc nezmůžou. Příkladem můžou být Olšany u Prostějova. Jejich vedení už léta jedná s majiteli rozpadající se stavby.

„Táhne se to už možná deset, dvanáct let. Před třemi lety jsme jednali s majitelem a ten nakonec začal pracovat na zdi k zajištění," sdělil minulý podzim starosta Milan Elfmark s tím, že původní majitel zemřel. S dědicem pak nebylo lehké se kontaktovat.

Více než po půl roce se situace nezměnila. Starosta potvrdil, že se snažil se synem zemřelého majitele spojit. Ale bez úspěchu.

„Problémy stále přetrvávají. Nevím, jak bych ho mohl donutit komunikovat," řekl starosta s tím, že by se nejraději s domem vypořádal.

„Musí se ale respektovat soukromé vlastnictví. Už dříve se na stavbě udělala opatření proti zřícení. Nedá se ale vyloučit, že by při větru nevznikl problém," dodal starosta obce.

V Laškově dál mají zříceninu

Podobně na tom byl také objekt v Laškově. Část domu nedaleko centra obce nakonec spadla do ulice. Na stavbu přitom byl vydaný příkaz k demolici. Majitel však neuposlechl. Ani v Laškově se přitom situace po listopadovém pádu nezměnila.

„Jedná se o trvalý stav," potvrdil starosta Ladislav Jedlička. „Nadále stojí část domu pod první poschodí. Nedostali jsme zatím žádná vyjádření od stavebního úřadu v Kostelci na Hané," sdělil.

Potvrdil přitom, že obce mají omezené možnosti, jak se zříceninami naložit.

„Když se něco takového vyskytne, je potřeba souhlas, vyjádření úřadů. Bylo by lepší, kdyby obce mohly v podobných případech něco dělat. Zatím jsou pouze účastníky procesu," dodal starosta.

Postup stavebního úřadu

Také stavební úřad v Konici ústy svého ředitele Tomáše Němce potvrdil, že se obce se žádostmi o pomoc obrací. Ne všem však nakonec kontrola objektů pomůže.

„Skutečně se takové případy objevují. Provádějí se pak šetření na místě a záležitost posuzuje statik. Ne vždycky však rozhodne o stržení budovy. Její vzhled je totiž někdy horší než skutečnost. Často se tak nenapíše, že se stavba musí zbourat," řekl Tomáš Němec s tím, že po té už se jedná o občanskopráv­ní spor.

V Olšanech se mezitím nadále snaží spojit s majitelem domu. K němu také patří pozemek, který by obec podle starosty mohla využít.

„Chceme ho získat, mohla by zde vyrůst například odpočinková zóna. Bohužel tam zatím nebude nic," řekl Milan Elfmark.

„Mrzí mě, že se situací nic nezmůžeme," uzavřel.