„Konice nemá žádný větší sál na plesy a podobně. Sokolovna je jediný vhodný objekt, jedná se navíc o historickou budovu a chtěl bych, aby se zachovala," říká konický starosta František Novák.

Sokolovna zatím léta chátrala. Místní sdružení Sokola na opravu nemělo peníze. Budova však připadla letos městu.

„Chtěli jsme ji získat do vlastnictví města a tak jsme se se sokoly dohodli, že jim za sokolovnu přenecháme objekt u hřiště," prozrazuje starosta František Novák. Ten plánuje příští rok začít přípravy na rekonstrukci budovy.

„Prvním krokem by měla být příští rok projektová dokumentace. Ještě se uvidí, jestli budeme úspěšní s případnou žádostí o dotaci nebo se budeme muset spolehnout jen na možnosti města," říká starosta.

Zatím objekt využívají především dobrovolní hasiči. Ti zde pořádají kulturní akce, ale také v zimě umožňují veřejnosti bruslit na sousedícím hřišti.

„Před patnácti lety to zde bylo prázdné, nevyužívané. Postupně jsme to dali trochu dohromady vevnitř, ale také jsme upravili hřiště. Pořádáme zde kulturní akce a při závodech do vrchu sokolovnu využíváme jako zázemí i jako úkryt před deštěm," sděluje velitel konických dobrovolných hasičů Vlastimil Šmída. Hasiči se před opravami budou muset z prostor vystěhovat, podle jejich velitele však už ví o náhradních prostorách.

Kino i klubovny

Spravená sokolovna by do budoucna mohla mít různorodé využití. Kromě plesů a dalších kulturních akcí by měla sloužit jako kino, ale také místním zájmovým organizacím.

„Řada z nich nemá klubovnu nebo aspoň nějakou tu místnost. Zde by nově mohly najít zázemí," potvrzuje František Novák.

Jedním z takových organizací a spolků je i Veteran Vehicle Club Konice. Jeho předseda Arnold Rozehnal by možnost využívat Sokolovnu uvítal.

„Rádi bychom zde byli pokud by to jen šlo. Už dříve jsme v budově využívali kamrlík, bývalou šatnu. Museli jsme se ale vystěhovat. Aktuálně máme starou buňku na retardéry, pneumatiky či značky a schůzujeme po hospodách. Jsme chudobný spolek," uzavírá.