Zastupitelstvo totiž na svém listopadovém zasedání, po bouřlivé diskuzi, schválilo odkup této budovy do vlastnictví města.

„Mělo by z toho být parkoviště. A je to dobře, lidé v centru města nemají auto kde odstavit," říká při pohledu na budovu Jiří Dopita.

Stavba se nachází na frekventovaném místě. Z jedné strany náměstí, z druhé pak autobusové nádraží. Denně kolem projdou stovky lidí. I proto, aby jejich zrak neulpěl na nespravené budově, rozhodlo se podle starosty Františka Nováka město pro odkup.

„Budova akorát hyzdí střed města. Se záměrem, aby tomu tak v budoucnu nebylo, jsme se ji rozhodli odkoupit," uvedl starosta k obchodu v hodnotě tři a půl milionu korun.

Zatímco však jindy jsou rozhodnutí zastupitelstva jednohlasná, nyní se o jednotnosti mluvit nedalo. Ze čtrnácti přítomných zastupitelů jich odkup odsouhlasilo deset. Proti byl například Petr Krejčí.

„Podle mě v místě nevznikne nic. Jedná se o nevýhodnou koupi nemovitosti, která je v dezolátním stavu. Samotná rekonstrukce by stála možná patnáct milionů. A město peníze nemá," uvedl zastupitel, který označil město za „toho, kdo vytrhl dosavadnímu majiteli trn z paty."

Ani po výzvě se nic nezměnilo

Vlastníkem objektu byla firma VKT Plus. Ta se o něj však příliš nestarala. Jak prozradil starosta na jednání zastupitelstva, stavební úřad už vyzval společnost k provedení zabezpečovacích prací na objektu. Nic se však nezměnilo a rozpadající se dům nadále zůstává v sousedství frekventované silnice i chodníku ve stejném stavu.

Výrazná, zároveň však zanedbaná, budova na konickém náměstí má nového majitele. Je jím město, které plánuje z části udělat parkoviště.

Výrazná, zároveň však zanedbaná, budova na konickém náměstí má nového majitele. Je jím město, které plánuje z části udělat parkoviště. Foto: Deník/Michal Sobecký

„Pokud by tak neučinila, musí práce provést město na své náklady. Ty pak následně po firmě vymáhat. Toto zatím neproběhlo," píše se pak v zápise ze zastupitelstva, které odkup nakonec schválilo.

Jak ale poznamenává Petr Krejčí, nemuselo dojít ani k odkupu, ani k ponechání současného stavu. „Úřady určitě mají páky na to, aby soukromého vlastníka donutily konat a přiměly ho svůj majetek zabezpečit," řekl.

V některých obcích na Prostějovsku už podobný problém řešili. Trvale se nedařilo vypořádat s chátrající nemovitostí v Olšanech u Prostějova, ještě hůře pak dopadl případ v Laškově. Zde se předloni v listopadu totiž část budovy zřítila do ulice. Kromě automobilu majitele však nic neponičila a nikoho trosky nezranily.

Na budovu přitom existoval demoliční výměr. Tak daleko však situace v Konici zajít nemusí, alespoň podle Františka Nováka.

„Zadní část areálu, v níž se budova nachází, bude parkoviště s vjezdem z Karafiátovy ulice. Povede na něj také průchod z náměstí. Část objektu pak půjde k zemi, u té zbývající budeme hledat využití," vysvětlil další postup města starosta.