Podle cestujících si budova opravy zaslouží.

„Určitě by oprava byla potřeba, a to veškerého zařízení. Stavba je už stará," míní Věra Vlčková.

Podobného názoru je také další žena spěchající na vlak.Místní nádraží v Prostějově

„Myslím si, že by mělo dojít k celkové rekonstrukci. Je to zde už hrozné. Všechno počmárané a poničené," zhodnotila stav budovy Marie Látalová.

Vše zatím nasvědčovalo tomu, že k opravě jen tak nedojde. Čekalo se totiž na převod majetku mezi Českými dráhami a Správou železničních dopravních cest (SŽDC). Dlouho se přitom nevědělo, kdy by se mohl uskutečnit, případně zda se v jeho důsledku na stavu nádražní budovy něco změní.

„O převodu se mluví asi dva roky, zrealizovat by se měl v lednu. V procesu má SŽDC jen poradní hlas," sdělil mluvčí SŽDC Marek Illiaš předloni v prosinci.

Tehdy podle vyjádření této instituce ještě také nebylo jasné, kdy by k rekonstrukci mělo dojít. Nyní se však situace změnila.

Mezi padesátkou vybraných

„Nádraží v nejhorším stavu, tedy zhruba padesát budov, bychom rádi opravili do dvou let po jejich prodeji. Můžu potvrdit, že mezi těmito budovami je také místní nádraží v Prostějově," sdělil Marek Illiaš.

Zatímco v poslední době opravy místního nádraží oddaloval hlavně chystaný převod majetku, v minulosti mělo odsouvání rekonstrukce jiné důvody. Například snaha o prohlášení stavby památkou. O tom, zda se nádraží dostane mezi kulturní památky, mělo rozhodnout ministerstvo kultury.

„Těžko říct, jak to dopadne. Záleží na tom, jak silné lobby mají na ministerstvu České dráhy," řekla tehdy Jitka Vybíralová z oddělení památkové péče Stavebního úřadu v Prostějově.

České dráhy tak v roce 2011 odložily připravený projekt na rekonstrukci menší z prostějovských stanic. K prohlášení za památku nakonec nedošlo.

Později však do plánů na opravy, které se měly týkat oken, vestibulu i nástupišť, zasáhl převod majetku. Jeho termín zatím České dráhy nepotvrdily.

Například bývalý náměstek hejtmana Olomouckého kraje pro dopravu Alois Mačák uvedl, že by k němu mělo dojít letos v létě.

„Vypadá to, že prvního června by měl být majetek mezi institucemi převedený. Poté by tak mohla proběhnout rekonstrukce místního nádraží a je zde také příslib opravy nástupišť na hlavním nádraží," sdělil s tím, že je zde také možnost vybudování podchodů.

Samotné hlavní nádraží už rozsáhlou rekonstrukcí prošlo. Kromě opravených interiérů také cestující mohou využít infocentra, vznikly také nové obchody a čekárna.

Místní nádraží však zatím čekalo marně, před několika lety zde navíc přestal fungovat i hostinec a prostor je stále prázdný. „Tato budova bývala rozhodně hezčí," uzavřela Marie Látalová s nadějí, že se na stavu nádraží v budoucnosti změní něco k lepšímu.