Při výbuchu umírá jeden muž. Další tři domy jsou určené k demolici, rozbitá jsou i auta, o život přichází i domácí zvířata. Ulice je plná sutin, vypadá to jako po válce. Pracovníci Charity zjišťovali v terénu, jak na tom zasažení lidé jsou.

„Sčítali jsme škody a zjišťovali, jestli si někdo ze zasažených potřebuje popovídat nebo potřebuje i další odbornou pomoc,“ říká koordinátor pro mimořádné události z Charity Prostějov Vít Forbelský.

Škody se od konce září vyšplhaly na třicet milionů korun. Někteří lidé přicházejí i o střechu nad hlavou.

„Mnozí neměli pojištění, takže teď nemají na opravy či stavbu nového domu peníze. Další čekají, jaké další škody odhalí mráz,“ pokračoval Vít Forbelský.

Veřejná sbírka

Obec Mostkovice vyhlásila veřejnou sbírku, která zasaženým pomůže.

„Mnoho lidí potřebuje pomoc druhých, sami to nezvládnou,“ dodal Vít Forbelský. Lidé dobré vůle mohou své příspěvky zaslat na č.ú.: 115-8118390207/0100 (pro Mostkovické zasažené výbuchem) nebo 115-8118330247/0100 (pro pozůstalé).

Do Mostkovic se sjeli pracovníci z Charit Prostějov, Šternberk a Uherský Brod. Rozdělili se do dvojic, každá zamířila do jiné lokality. Zamířili třeba do blízkého Domu s pečovatelskou službou.

Jako za války

„Výbuch byl ohlušující, nikdo si to nedokáže představit. Lidé vůbec nevěděli, co se děje, přirovnávají to k válce. Mnozí ještě teď cítí úzkost, když míjejí v domě prasklinu ve zdi,“ sděluje jedna z pracovnic Charity, které prováděly sociální šetření.

Další skupinka se vydala od domu, který rozmetala exploze, ulicemi dál. Katastrofu tam připomínají už jen zabedněná vymlácená okna a dveře a torza dvou domů.

Charita zazvonila v první domácnosti. Ve dveřích se objevil muž. Výbuch u něj způsobil škodu za sto tisíc korun, ale rodina „měla štěstí“, stejné riziko uvedla ve smlouvě s pojišťovnou. Přesto všechny opravy dosud nejsou hotové.

„Stavební firmy mají dost práce, čekáme…“ zdůvodnil muž.

Výbuch rozbil dveře

Chariťáci odbočili k dalšímu domu, kde hovořili s mladou ženou. Výbuch zpřeházel na její střeše tašky, takže hasiči je celý den skládali na původní místo. Podobně tomu bylo i u jiných domů.

„U některých krytina drží a do domu nezatéká, bude třeba ale střechu udělat znovu. Nám výbuch rozbil dveře a odpojil ještě televizi. Pojištění nejsme, tak jsme vše platili ze svého, ale škoda je to zanedbatelná. Co mají říkat ti, kteří přišli o domov, a jiní o mnohem víc,“ mínila žena.

„A nemáte nějaké psychické potíže?“ zjišťovala charitní pracovnice. Žena zavrtěla hlavou.

„Ne, člověk se s tím musí srovnat.“

Další obyvatel ulice upozornil na sousedy, kteří si na stáří spravili dům, splatili hypotéku, takže pojištění jim skončilo, a nyní jej budou muset strhnout.

Štěstí v neštěstí

Přes všechno špatné, někteří Mostkovičtí měli „štěstí v neštěstí“. Například do jedné domácnosti poblíž výbuchu vletěly oknem kusy zdiva.

„Jeden z nich rozlomil na půlky počítač, který stál v obývacím pokoji na stole. Kdyby tam zrovna někdo seděl… Musel to být nepříjemný pocit,“ sdělil Vít Forbelský a pokračoval s kolegyní v sociálním šetření o dům dál, kde zazvonili u branky, opět s tou samou otázkou: jaké škody máte a jak vám můžeme pomoci? Vstříc jim vyšel usměvavý pán a ukázal nad sebe, vzhůru ke ztemnělému nebi.

„My máme nad našima anděla strážného, nic se nám nestalo,“ řekl.

Všichni se shodují na jednom. Lidé se stále probírají ze šoku, mnozí ještě čekají, jestli vyjdou najevo další škody, závady.

„Obvykle po katastrofách lidé hledají viníka. Někoho, na koho zaměří svůj žal, ten někdy přerůstá ve vztek. My tu nejsme od toho, abychom druhé soudili, musíme je vyslechnout, zmapovat situaci a vše vyhodnotit. Pak můžeme postupovat dál,“ shrnul Vít Forbelský z Charity Prostějov. Ti, kteří už někdy pomáhali lidem zasaženým mimořádnou událostí, vědí, že v začátku pomohou nejvíc, když budou s lidmi sdílet jejich trápení.

Rádi byste podpořili obyvatele Mostkovic zasažené výbuchem? Je to možné prostřednictvím účtu 115-8118390207/0100
Přes číslo účtu: 115-8118330247/0100 podpoříte ženu a nezletilého syna muže, který zahynul při explozi a pozůstalé.