Při tomto systému záleželo také opravdu na každém hlasu.

O tom dobře ví například kandidáti Strany Zelených.

„Přepočítávali jsme to, a k získání dvou mandátů v zastupitelstvu nám scházely hlasy od osmi lidí,“ uvedl lídr zelené kandidátky Jan Navrátil.

Důležitý byl každý hlas

Pochvaloval si však, že se jim podařilo dát díky letošním volbám dohromady sehraný tým lidí.

„Opravdu věřím, že s nimi se za čtyři roky do zastupitelstva určitě dostaneme,“ prohlásil Navrátil.

Pod celostátním průměrem

Postěžoval si také na nízkou volební účast v Prostějově. Ta opravdu nebyla slavná, třicet sedm procent není mnoho.

„Je to dost hluboko pod celostátním průměrem, ale ve městech je to, řekl bych, celosvětový trend,“ přiznal politolog Pavel Šaradín..

„Lidé jdou spíše k parlamentním volbám, protože tam mají svým hlasem možnost ovlivnit sociální či důchodovou politiku státu, jeho ekonomiku, tedy věci, které se týkají například jejich peněženky,“ vysvětlil politolog.

Předávání sčítacích archů v budově prostějovského městského úřadu

Letošní volby byly jiné i pro ty, kdo zjišťovali výsledky voleb. Vedoucí prostějovských statistiků Vladimír kupčík měl v sobotu odpoledne plné ruce mobilních telefonů, na které mu volali zástupci volebních komisí se svými problémy při počítání hlasů a jejich vkládání do počítače.

„Do páté kolonky na první straně musíte vyplnit počet hlasů a ne hlasovacích lístků. Počet hlasů by ve vašem případě měl být o řád vyšší než počet lístků,“ sypal statistik bravurně metodiku z rukávu, aniž měl formulář před očima.

Ti kteří dorazili od voleb do Prostějova mezi prvními si pochvalovali volební manuál, který pro ně sestavil.

„Obyčejně to nedělám, ale právě proto, že tyhle volby jsou úplně jiné než všechny, které kdy byly jsem vypsal volebním komisím krok po kroku, co mají dělat,“ vysvětlil Kupčík.

Právě skončené volby pro něj byly zvláštní i něčím jiným, než systémem křížkování. „Jsou to moje poslední, odcházím do důchodu. Budu se věnovat vnoučatům a odpočinku,“ prohlásil statistik s tím, že hektickou práci rád přenechá mladším.