„Ekonomická situace v zemědělství podobným výdajům nepřeje,“ zdůvodnil odmítavé stanovisko Zemědělského družstva Moravan Domamyslice jeho předseda Zdeněk Toufar, který o opravě cesty jednal s prostějovským starostou Janem Tesařem před dvěma dny.

Připomněl, že družstvo polní cestu zpevnilo zhruba před pětadvaceti, třiceti lety. „Znovu to už ale dělat nebudeme. Náš traktor vyjede po této polničce bez problémů až nahoru,“ vysvětlil šéf Moravanu.

Kdy k opravě cesty dojde, to zatím starosta Jan Tesař nedokáže upřesnit. „Je potřeba nejdříve zjistit, zda je použití kamení možné a jestli vůbec bude účinné,“ konstatoval.

Zdůraznil, že radnice rovněž musí vyřešit majetkové vztahy. „Prostějov není vlastníkem celé tamní cesty. Určitá část pozemků patří několika soukromníkům. Část parcel pod cestou ale chtějí prodat, případně je celé vyměnit za jinou půdu,“ zmínil se Tesař. Není bez zajímavosti, že radnice o této záležitosti jedná s majiteli polí již řadu let.

Pokud by se město se soukromými vlastníky nedohodlo a poničenou cestu na Záhoří by nebylo možné třeba i z jiných důvodů opravit, pak by radní nechali upravit takzvanou Hřebenovou cestu. „Po ní se dá přijet k chatám na Záhoří z Mostkovic. O této variantě jsem přitom jednal s mostkovickým starostou, panem Dočkalem,“ zmínil se Tesař.

Rekonstrukce cesty se domáhali místní chataři už vloni. „Žádáme o opravu nebo zařazení této komunikace do rozpočtu města,“ napsala na podzim prostějovským zastupitelům Vladimíra Vymazalová, jednatelka Sdružení chatařů Záhoří.

Na katastrofálním stavu cesty se podle nich podepsaly především kola těžkých nákladních automobilů. „Poškodily ji, když přepravovaly skrývku zeminy ze staveniště obchodní zóny u Intersparu v Plumlovské ulici,“ upřesnila Vymazalová.

Prostějovský starosta Jan Tesař tuto skutečnost potvrdil. „Denně tam jezdili až stovky aut,“ řekl.

Trablům snad bude konec

Jedním z vlastníků půdy pod polní stezkou je Vlastimil Sobota z Domamyslic. „Cesta tam vznikla kdysi za komunistů, aniž bych o tom věděl. Nechci ji na své půdě, a proto už léta žádám prostějovskou radnici o směnu pozemků,“ popsal Sobota.

Minulý rok přitom jeho bezmoc v jednáních s úřadem došla tak daleko, že cestu na konci zimy přehradil na protest výkopem. Díra v zemi však přičiněním někoho jiného po čase zase zmizela. Sobota nyní věří, že se blíží konec jeho trablů.

„Zdá se, že radní by mohli konečně tu směnu zastupitelům doporučit,“ těší se. Podle jeho slov další majitelé pozemků pod cestou na Záhoří požadují po prostějovské radnici náhradu v penězích. „Ty já ale nechci,“ tvrdí Vlastimil Sobota.