Okamžitě nabídl tykání a během přátelsky vedeného rozhovoru zdůraznil jedno ze svých mnoha mott, kterým se v životě řídí. "Alespoň jednou za rok navštiv místo, kde jsi ještě nebyl."

Sám sebe bere za spokojeného člověka, optimistu. "A označení sluníčkář? Pro mě jako pozitivně myslícího člověka to nejlepší," říká muž, který navštívil všechny kontinenty a v zahraničí tráví každoročně na cestách více času než v České republice.


Pane Kolbabo, jak vnímáte cestování obecně a váš způsob života?
Celý svůj čas nyní věnuji cestování, sbírání materiálů a následným přednáškám. Jsem moc rád, že můžu lidi inspirovat. Naplní to život a ještě si vydělám. Začal jsem kdysi tak, že mi brněnský deník Rovnost nabídl peníze, abych posílal reportáže z cest. To už by se dnes nestalo.

Máte ještě nějaký cíl, sen o místě, které byste rád navštívil?
Vždy o nějakém místě sním, naštěstí mě se sny postupně plní, což je úžasné. V budoucnu bych se rád podíval na jižní a severní pól. Bohužel, je to hodně náročné – finančně i logisticky. Už se ale pro mě stala jedničkou mezi cíly Antarktida, kam jsem se už třikrát podíval. Jeden sen se mi pak splnil docela nedávno: podíval jsem se na Dakar.

Letos se ještě podívám třikrát na Island, strávím tam dohromady tak tři měsíce – pomalu více času než v ČR. Island je mimořádným místem. Žádné jiné na světě není více fotogenické. Baví mě také, že je to místo bezpečné, s osvícenými politiky. Na rozdíl od některých našich populistů a demagogů. Česko je krásná země, na politiky má však někdy smůlu.

Poprvé navštívím ostrovy Palau

Chystáte se na březnovou cestu kolem světa. Kam všude se dostanete?
Je to akce české cestovní kanceláře. Jedu tak asi počtvrté nebo popáté. Pokaždé se mi zatím stalo, že jsem devět z deseti cílů znal a na ten desátý se těšil. I tentokrát mě jedno takové čeká, hodně se těším na to, že poprvé navštívím ostrovy Palau v Mikronésii.

Blíží se Velikonoce. Netajíte se tím, že rád zahraničí navštěvujete v době svátků a zjišťujete místní specifika a zvyky. Kde vás oslavy Velikonoc nejvíce překvapily či uchvátily?
Velikonoce jsou úžasné třeba v jižní a střední Americe. Jsou zde průvody, vynášení soch svatých. Místní lidé jsou vesměs hluboce věřící, prožívají to. Podle mě je celkově velmi příjemné strávit svátky jinde než v Česku, i když i zde je to fajn. Podíval jsem se tak na Vánoce v Honolulu na Hawaii, v Číně, New Yorku či na Bali. Letos jsem byl ve Španělsku.

Zažil jsem i lov ryb harpunou

Z rozhovoru s vámi jsem se dozvěděl, že čas od času v cizině přespáváte u lidí v domácnostech. Vyhledáváte tento typ ubytování?
Na cestování mám rád, když se s místními dostanu do kontaktu a něco s nimi prožiju. Je ze mě tak občas Robinson Crusoe. Zažil jsem tak lov ryb harpunou, zadržování dešťové vody i hledání a vynášení kořínků z džungle. A ano, občas také bydlím u místních lidí v domácnostech.

Je nějaké setkání z vašich toulek po světě, na které doteď vzpomínáte, i když to může být i roky?
Jsou jich stovky. Setkal jsem se třeba s chlapíkem v Kašmíru, kde předtím bylo zemětřesení. Přišel o vše včetně rodiny. Přesto si nestěžoval. Jindy jsem se zase měl možnost setkat s králi. Pro mě je hlavní, když jde o člověka s emocemi, nejlépe pozitivními. Takové setkání je pro mě vždy nezapomenutelné.
Trápí mě naopak negativisté, třeba ti, co straší světem – a opět je jich mezi politiky nemálo.

Bojuji občas s předsudky

Jsou nějaká místa na Zemi kam byste se určitě podívat nechtěl?
To snad ani ne. Nejezdím tedy do válečných lokalit – neumím to, bál bych se. Nyní se chystám do Afghánistánu, nejel bych ale třeba do současné Sýrie. Téměř pokaždé ale místo bylo lepší, než jsem si představoval. Také bojuji občas s předsudky. Částečně je to určitě tím, že se řídím heslem Co vyzařuješ, to se ti vrátí. Tomu přičítám, že se mi na cestách dosud nic nestalo, třikrát se mě sice pokusili okrást, ale včas jsem tomu zabránil. Jinak se na mě nikdo ani křivě nepodíval. Podle mě není důvod si na svět stěžovat.