Jenže zájemci o vhození svého hlasu do urny se moc nehrnou. Pět minut, deset minut. Celou čtvrthodinu s komisí čekáme na voliče. Nakonec se ale přeci jen dočkáme, do dveří totiž vstoupí pán středního věku.

„Chodím volit pravidelně a na střídačku podle toho, kdo jak pracuje, a kdo mě naopak naštve," říká Karel Huňka a přidává hned jedno téma, které Ptením hýbe.

„Má se stavět nová kanalizace tak uvidíme, jak to s ní dopadne," dodává.

Druhý volič

Po jeho odchodu je ve volební místnosti opět ticho a situace se opakuje. Dalších více než čtvrt hodiny čekání se neskutečně táhne. Nakonec se ale přeci jen ozvou na chodbě kroky a do dveří vstupuje devětapadesátiletý pan Antonín. Ten chvíli zápolí s brýlemi na čtení, nakonec ale svůj hlas odevzdává.

„Křížkovat to můžu do těch políček?" ptá se do prostoru. „Ano, můžeš dát jedenáct křížků," odpoví Jiří Francírek z komise.

„Mě stačí dva," odvětí volič a hlasování má v mžiku za sebou.

„Se současným vedením jsem spokojený, daří se tu a dělají hodně práce. Obecní úřad funguje jak má, třeba odvoz odpadu či vožení jídla ze školy pro důchodce a podobně," říká spokojeně pan Antonín, který je v invalidním důchodu. Před odchodem ještě dodává, že se vedení obce dobře stará i o Ptenský Dvorek a Holubice, které ke Ptení patří.

Řidiči na paškále

Odchod druhého voliče během čtyřiceti minut znamená další čekání. Teď už ovšem veselejší. Od volebních komisařů se dozvídám, co se ve vesnici a okolí děje.

„Bude se tu stavět kanalizace, aktuální je také čistička. Poslední dobou tu pak je dost velký provoz, to kvůli uzavírce silnice na Seč," vypráví Blanka Havlíčková. A rozproudí se diskuze.

„Nevím, co ty řidiče učí. Vždyť ani nerozeznají barvy, jak tedy můžou dostat papíry? Český řidič, blbý řidič," hartusí nad úrovní šoférů v Čechách Jiří Francírek.

O skleróze

Po chvíli se dostáváme ještě k dalšímu tématu. Skleróze.

„Máte na zapomínání ještě čas," dovídám se z jedné strany stolu komisařů.

„Léta ale rychle utečou," kontruje Jiří Francírek.

„To jo, jednou budete taky dávat chleba do ledničky. Pak už bude něco špatně," poznamená Blanka Havlíčková a rozesměje všechny v místnosti.

Náhlý nával

V tu chvíli už do ní ale vchází chumel voličů. Lidé, kteří byli dříve v práci nebo měli jiné starosti se konečně začínají hrnout.

Opouštím komisi v nejlepším a říkám si, jaký je to paradox. Ještě před pěti minutami sedělo v místnosti šest lidí, kteří houpali nohami, bavili se spolu, četli nebo si hráli s propiskou. Pohoda a klid. A teď najednou pomalu neví, kam dřív skočit.

Ilustrační foto.