"Začínali jsme náhodně, když byla možnost si půjčit vláček. Ohlas byl obrovský, i letos je velký zájem," uvedl starosta Bílovic-Lutotína Miroslav Hochvald, který taktéž pomáhal s organizací akce.

Jeho slova byly vzápětí potvrzeny: lístky na vláček, který ten den propojil obě části obce, byly vmžiku vyprodány.

"Jedeme rozsvítit stromeček do Lutotína, pak do Bílovic a mezitím bude jízda peklem. Děti pak ještě čeká další návštěva pekla," řekl k programu starosta.

Děti s rodiči tak nejprve nastoupily do vláčku, který je odvezl do Lutotína nejen na rozsvícení stromku, ale i na představení dětí z mateřské školy.

Po říkankách a mikulášských či čertovských básničkách pak vláčky a s nimi dlouhý zástup lidí, který už se do nich nevešel, vyrazily zpět do Bílovic.

Pravé peklo

Ještě před nimi je však čekalo to pravé peklo: hasiči tentokrát změnili roli a zapálili podél cesty ohně, do toho všeho pak vběhl tucet čertů a zlobivcům ve vláčku nastaly krušné časy.

"Pravidelně chodíme, je to zážitek, na který se nezapomíná. Celkově je to moc fajn akce," pochvaluje si Bronislava Handlová, byť by možná některé děti nesouhlasily. Část z nich strachy propukla v pláč, jiné se ale naopak slušně bavily.

"Pravidelně nechodívám, minule jsme o akci nevěděli. Do pekla se ale těšíme," uvedl pak další ze zhruba tří set účastníků akce.

A jak ji zakončit? Třeba návštěvou pekla.

"Jsem na něj zvědavá, doteď bylo v hospodě. Nyní ho ale přemístili," poznamenala žena, která pamatuje předešlé ročníky.

Důvod změny je prozaický: málo místa.

"Museli jsme pro velký zájem přesunout peklo k rybníku," vysvětlil starosta stěhování.

Děsivá jízda se pak v Bílovicích-Lutotíně protáhla do pozdního večera. A

většina lidí odcházela spokojená. Až na malé dareby. Ti litovali, že vytáhli paty z domu.