Čtvrtý ročník stále oblíbenějšího Metlařského kotlika přilákal devatenáct amatérských kuchařů, jejichž díla pak hodnotili porotci.

Soutěž ale byla pouze záminkou, hlavním důvodem setkání byla zábava.

„Je krásné, že jsou do toho zapojené děti, které vaří buřtguláš. Nejhezčí na tom je, že sejdou celé rodiny a je to krásně prožité společné odpoledne,“ říká jeden z porotců Roman Palát.

Podle Paláta jsou nakonec za vítěze vyhlášení všichni účastníci.

„Každý guláš je za něco oceněn. Za nejlepší barvu, nejlepší maso. Máme porotu, která vyhodnotí každý guláš. Zjistili jsme, že absolutně nejde vyhodnotit, který guláš je lepší. Když se sejde vepřový, fazolový, hovězí nebo hlívový guláš, je v podsadě nesmysl je porovnávat,“ poznamenal Palát.

Zatímco první ročník byl jen záležitostí několika přátel, od druhého se akce pořádně rozjela.

„Manžel měl nápad, že uděláme kotlíkové guláše. Měla to být spíš taková komorní akce členů turistického oddílu jen pro pár přátel, že si uděláme trampské odpoledne. Ale pak se to trochu profláklo,“ usmívá se Milena Hloušková z pořádajícího turistického oddílu v Otaslavicích.

Větší účast však logicky přináší také větší nároky na organizaci.

„Rok od roku přibydou tři čtyři ohně. To znamená trochu větší náročnost pro turistický oddíl,“ přiznává Milena Hloušková.

„Už se to musí chystat a udělat zázemí. Loni už třeba nebylo dostatek občerstvení, takže jsme letos zajistili pivo a nealko,“ přikyvuje Roman Palát.

Ten se stejně jako řada ostatních oblékl do masky čerta. Tématem letošní ročníku bylo příznačně vzhledem k horkému počasí peklo.

„Druhý ročník byl spojený s olympiádou, loni byli indiáni. Na příští rok už máme vymyšlené další překvapení,“ zve předem možné účastníky na další ročník Hloušková.

Přestože se Metlářské kotlik rok od roku rozrůstá, organizátoři ani pro další léta nehodlají ustoupit ze své filozofie, podle které jde o setkání přátel, nikoli o soutěž.

„Nechceme, aby se tady guláše prodávaly. Chceme, aby přišli lidé, kteří chtějí vařit a bavit se. Většina lidí tady pak zůstává, postaví si stany a udělá se oheň, zpívají se písničky. Všichni mají rádi, soutěž v házení vajec. Děti pak mohou střílet z luku,“ dodala Milena Hloušková.