„Za minulý týden evidujeme v Olomouckém kraji 22 případů onemocnění pertuse," sdělila v pondělí Olomouckému deníku mluvčí Krajské hygienické stanice Olomouckého kraje (KHS) Markéta Koutná.
Pro srovnání například v roce 2018 bylo za celý rok 24 případů. V roce 2019 evidují zdravotnické statistiky v Olomouckém kraji celkem 46 případů.
Překvapení pediatři
Onemocnění se objevuje napříč populací. Nejvíce případů do minulého týdne zaznamenali hygienici v Olomouckém kraji ve věkové skupině 10 až 14 let – celkem 15.
Pediatři neskrývali překvapení. Nejvíce potvrzených případů, celkově, bylo do minulého týdne v okrese Olomouc – pertuse i papapertuse.
„V 10 letech je totiž povinné očkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli. Nevíme, proč tato věková skupina. Čekala bych největší výskyt spíše u starších dospělých,“ reagovala olomoucká praktická lékařka pro děti a dorost Kateřina Dorazilová. „Nemáme případy neočkovaných dětí,“ dodala.
Nejohroženější novorozenci
K nejohroženějším patří novorozenci, kteří ještě nemají vyvinuté centrum pro kašel a rovnou u nich dochází k vážnému rozvoji nemoci. Ochránit je mohou matky už v těhotenství.
Ve školním kolektivu by v případě proočkovanosti neměl být zásadní problém.
„Zatím jsme takový případ řešit nemuseli, ale předpokládáme, že by nás KHS informovala, a také by sdělila, jak postupovat,“ reagoval ředitel ZŠ Heyrovského Oldřich Anděl.
Hygienu informuje pediatr. „Neočkovaní jsou ohroženi, ve školním kolektivu je však většina naočkovaná. Neměl by být problém,“ dodala olomoucká dětská lékařka.
Jestli neočkované dítě nebude moci do školy v případě výskytu infekce ve třídě, o tom by rozhodovali hygienici.
„Co se týče postupu v případě zjištění nákazy černého kašle ve škole, postupuje KHS při stanovování opatření podle platné legislativy,“ uvedla Koutná. „Každý potvrzený případ onemocnění je posuzován individuálně, kdy na základě hodnocení rizik jsou nastavena příslušní epidemická opatření,“ upřesnila za KHS.
Hygiena a posílení imunity
Nejefektivnějším nástrojem prevence proti pertusi je očkování, které je v České republice součástí očkovacího kalendáře. Vzhledem k aktuálnímu enormnímu nárůstu počtu případů doporučuje Česká vakcinologická společnost minimálně jedno přeočkování v dospělosti a v průběhu každého těhotenství.
„Zamezit šíření nemoci můžeme pomoci dodržování základních hygienických opatřeních, jako je časté mytí rukou, posílení imunitního systému – vyvážená strava, pravidelné cvičení, dostatek spánku, minimalizace stresu. Je důležité si uvědomit, že i když jsou tato opatření účinná, nikdy není možné zcela vyloučit riziko infekce. Nicméně jejich dodržování může výrazně snížit šanci onemocnění černým kašlem,“ apelovala KHS.
V republice jsou letos již dva případy úmrtí člověka s černým kašlem, jak v pondělí aktualizovalo Státní zdravotní ústav. Dosavadní letošní počty nakažených jsou nejhorší za posledních 60 let. Olomoucký kraj zatím letos patří mezi regiony s nižším výskytem.
Zemřelí na černý kašel v roce 2024
muž 62 let, okr. Náchod
žena 84 let, z Domova pro seniory, okr. Chrudim
Zdroj: SZÚ