Pane Černošku, jak a kdy vlastně myšlenka na vznik Národního olympijského centra vznikla?
Důležité je si uvědomit, že to prostějovské bude jedním ze sedmi v České republice. Konkrétně se bude zabývat výchovou talentované mládeže v tenisu, volejbalu, basketbalu a také fotbalu.

Samotná myšlenka vznikla v roce 2013. Český olympijský výbor totiž zjistil, že nymburské centrum nesplňuje své poslání. Vznikla tak myšlenka na založení center, zázemí pro sportovce a reprezentanty – konkrétně v Račicích, Nymburku, Harrachově, v Ostravě, Novém Městě na Moravě, Prostějově. Otázkou zůstává národní fotbalový stadion v Praze-Letné.

U nás v Prostějově kromě jedné haly, té v Olympijské ulici, není dostatečné sportoviště. Volejbalistky nyní tak cvičí třeba v tělocvičně v Palacké ulici, která je děsivá.

Výstavba Národního olympijského centra v ProstějověZdroj: Deník / Sobecký Michal

Národní olympijské centrum v Prostějově roste. Jeho budoucí hala už brzy bude mít i kabát, stavaři navíc zatím dodržují původní plány. Sportoviště tak bude hotové začátkem roku 2018. Foto: Deník/Michal Sobecký

Co všechno právě stavěná hala a součást NOC v prostějovské ulici Za Velodromem bude obsahovat?
Jedná se o víceúčelovou halu s flexibilním povrchem pro všechny sporty. K hale zde budou nadstandardně vybavené šatny, stejně tak zázemí pro vzdělávání. Také konferenční místnost, přednáškový sál a prostory pro trenéry.

Měnily se v průběhu plánování parametry haly?
Ano, jednou. Původně mělo jít o halu pro velké mezinárodní akce, ta by ale vyšla přinejmenším třikrát dráž (při výstavbě současné se počítá s rozpočtem přes sto milionů korun, poznámka red.). Mládež zde bude mít podmínky pro mezinárodní turnaje, nepočítáme ale s Davis cupy a Fed cupy. Výsledkem je tak třeba hlediště pro čtyři sta diváků. Hala doplní olympijské centrum ve městě, které nyní čítá venkovní kurty, tenisové haly a také rehabilitační a fitness zázemí, které je taktéž v ulici Za Velodromem.

#clanek|3235781#

Nejen politiky určitě zajímá otázka financování. Zatím je veřejně známé, že by měla být Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy poskytnutá dotace 120 milionů korun. Jak to ale je vyřešené s provozem?
Projekt je stavěný za podpory ministerstva, kraje a města. Financování provozu, to je otázka, která je stále částečně otevřená. Ministerstvo každopádně nabízí dotační program IV, který je určený právě na provoz sportovních zařízení. Jedním z plánů tak je získat sedmdesát procent peněz na provoz z ministerstva a třicet procent z příjmů. Z našich zkušeností víme, že by provoz ročně stál mezi šesti a sedmi miliony korun. Další možností je, že by TK Plus, město a kraj poskytly po sedmi stech tisících.

Faktem je, že neochota a netrpělivost opozice v bodě financování NOC je neuvěřitelná. K 30.6. ale musí vzniknout studie udržitelnosti, která bude obsahovat právě i způsob financování a provoz.

Prostějovským zastupitelstvem občas zní spory o využití haly Národního olympijského centra. Jedním z jablek sváru je třeba využití ze strany veřejnosti. Jaké jsou v tomhle směru plány?
Jak už název napovídá, veřejnosti nebude určeno, jen olympijským sportům. V nynější letní tělocvičně poskytujeme už nyní zázemí školám v podobě čtyřiačtyřiceti hodin pro tělocvik. Až dáme dohromady program haly, tak dopoledne určitě dáme i v té nové prostor školám. Že by si ale přišel odpoledne začutat nějaký Franta, to ne.

Co říkáte na kritiku ze strany opozičních zastupitelů stran Národního olympijského centra?
Je to pro mě iracionální. Podle mě se jedná o součást místního politického souboje, stejně jako otázky Manthellanu a kasáren.

V Čechách pod Kosířem pokračují práce na rozšíření Muzea historických kočárů Mylord
Muzeum kočárů pod Kosířem přidává patro. "Dostáváme se na světovou úroveň"