„Podle výsledků průzkumu považujeme lokalitu za bezpečnou a ohrožení zdraví lidí tady nehrozí,“ řekla Hana Holínková, vedoucí oboru nakládání s odpady Městského úřadu v Prostějově.

Na patě skládky však lidé nelegálně vyváží nejrůznější odpad dál. Zákon o přestupcích přitom stanoví sankce až do výše 50 tisíc korun pro fyzické osoby. Ani to, ani ostraha areálu, která tam byla dříve, ale není dostačující.

Obce musí skládky uklidit

Starosta Určic Vlastimil Konšel potvrzuje nelegální ukládání odpadů i v minulosti. V devadesátých létech tam obec měla hlídače, ale docházelo vůči němu k neustálému napadání lidmi.

„Podle zákona o odpadech má obec povinnost odebrat odpad. V Určicích máme všechno, co souvisí s odpady, zajištěno na sto deset procent. Žádný občan nemá důvod vyvážet odpad do této lokality,“ doplňuje informace Konšel.

Obec dokonce podle jeho slov převáží nelegálně uložený odpad z bývalé skládky do sběrného dvora v Prostějově. Na otázku, kdo tedy dělá nepořádek nad Určicemi, tvrdí, že se jedná nejspíš o chataře z nedaleké rekreační oblasti. „Nechápu, proč to ti lidé dělají. Mají přece právo žádat od obce odebrání odpadu a my má povinnost ho odebrat,“ opakuje Konšel.

Zástupci blízkých vesnic, které jsou mekkou chatařů tvrdí, že problémy s odpady nemají.

„Odpady vyvážíme jedenkrát za dva týdny a je to dostatečné. Lidé by ale měli odpad víc třídit,“ dodává v souvislosti s plnými popelnicemi starostka Prostějoviček Zdeňka Růžičková.

Ohlášení přestupků pro ty, kteří nepovoleně vyvážejí odpady na černé skládky, nebo je přímo zakládají, řeší policie, dále odbor životního prostředí i přímo přestupková komise.