„Na Vrahovické jsem tankoval za necelých pětatřicet korun, ovšem musel jsem platit v hotovosti. Pak jsem jel po dálnici na Brno a viděl jsem u Žešova, že je tam asi o čtyři koruny dráž," líčil svou zkušenost z konce minulého týdne Roman Krátký.

Podle údajů dostupných ke konci týdne se cena pohonných hmot na Prostějovsku pohybovala od hranice těsně pod pětatřiceti korun až po téměř devětatřicet korun.

Motoristé se však mohou těšit na zlevňování. Už několik dní totiž na světových trzích výrazně klesá cena ropy.

„Severomořská ropa Brent sestoupila pod 114 dolarů za barel. Ropný trh oslabují nepříznivé údaje z ekonomiky eurozóny a obavy z předčasného zastavení politiky americké centrální banky na podporu ekonomiky v situaci, kdy má největší světový vývozce ropy v plánu zvýšit produkci," vysvětlil agentuře Reuters analytik Olivier Jakob z firmy Petromatrix.

Otázkou zůstává jak pružně zareagují na pokles cen ropy tuzemští dodavatelé pohonných hmot. Právě na nich totiž závisí konečná cena na benzínových stanicích.

Už loni, kdy byla cena benzínu nižší než v těchto dnech se z řad spotřebitelů ozvalo volání po snížen daně. Spotřební daň totiž u benzínu činí téměř třináct korun za litr a k ní se připočítává ještě daň z přidané hodnoty. Pokud je tedy benzín za 36,50, tak do státní kasy motorista zaplatí téměř devatenáct korun, tedy více než polovinu.