„Víte, že jsme příbuzní?“ naklání se s úsměvem k vynikající učitelce Věře Vrtalové, již radnice ocenila nejen za celoživotní pedagogickou činnost ale i za aktivitu v mnoha oblastech společenského života, prostějovský místostarosta Vlastimil Uchytil.

„Vím,“ kývne hlavou vitální dáma a pustí se s místostarostou do krátkého hovoru, v němž nechybí ani šeptání do ucha. Hned co dohovoří se svým příbuzným, se k ní hlásí její bývalý žák Stanislav Valášek, rodák z Prostějova žijící v Čelechovicích na Hané.

Vzpomíná, že ho Věra Vrtalová učila v letech 1943 a 1944. „Přes šedesát roků jsme se neviděli,“ prohlásil Valášek.

Šikovnái přísnákočka

Jak vzpomíná na vyznamenanou kantorku? „Tehdy to byla mladice, velice šikovná. Zkrátka kočka, všechna čest,“ usmívá se. Zároveň však upozorňuje, že dokázala být i přísná. „Vždy jsme se ale domluvili,“ pokývá hlavou a připomíná, jak byla tehdejší doba těžká: „Bylo to za války, nad domy létala letadla.“

Věru Vrtalovou ocenění, jež získala od prostějovské radnice, potěšilo. S hrdostí však přiznává, že je na trochu slávy zvyklá. „Na okrese jsem začínala s matematickou olympiádou. Po deseti letech si mě do Prahy pozval pan ministr. Když jsme s učitelskou praxí končila, opět jsem tam zavítala,“ řekla.

Taneční mistr, historik, profesor a ředitelka archivu

Vyznamenání Cena města Prostějova pro rok 2009 obdržel kromě pedagožky Věry Vrtalové i taneční mistr Jiří Hubený a to za dlouholetou práci s dětmi a reprezentaci města. Dalšími oceněnými byli historik Karel Kavička, který své dlouholeté studium dějin sakrální architektury města zúročil mimo jiné v řadě monografií o prostějovských kostelech a profesor Univerzity Palackého v Olomouci Pavel Marek za dlouholetou publikační a ediční činnost.

Ředitelka okresního archivu v Prostějově, Dagmar Roháčková, dostala cenu za četné publikace o Prostějově, které sepsala, nebo na nichž se podílela. Autorský podíl má například i na knize Osobnosti Olomouckého kraje.

Za zesnulého Františka Nováka převzala cenu dcera Dobromila

Za Františka Nováka, jenž v poválečném období skvěle reprezentoval Prostějov na motocyklových závodech a jehož sportovní kariéru utnulo komunistické vězení a pobyt v jáchymovských dolech, kde se ocitl kvůli „nepřátelství k lidově demokratickému zřízení,“ převzala včera cenu města jeho dcera Dobromila Laudová.

František Novák, skvělý sportovec a člověk, totiž před nedávnem skonal. Zaplněná obřadní síň prostějovské radnice uctila jeho památku minutou ticha.

SOUVISEJÍCÍ

Kdo letos dostane Cenu města Prostějova? Podívejte se

FOTO: Jan Jankůj a lichoběžníkové ceny z krystalu

LOŇSKÉ CENY MĚSTA PROSTĚJOVA

OBRAZEM: Cenu města převzali odbojáři i muzikanti