Ocenění předá vyvoleným starosta Jan Tesař a to v úterý 12. května v 10 hodin v obřadní síni prostějovské radnice.

„Anna Švécarová, autorka série článků o prostějovských parcích a publikace Parky a dřeviny Prostějova, získá cenu za pedagogickou činnost, organizaci studentské odborné činnosti a spolupráci při natáčení dokumentu Příběhy spící v mramoru.

Alfred Jánský dostane cenu za statečnost

Alfred Jánský, plukovník ve výslužbě, dostane ocenění za statečnost projevenou v boji za svobodu a demokracii v období druhé světové války a za úsilí o obnovu legionářských i demokratických tradic po roce 1989,“ zmínila se prostějovská mluvčí Jana Gáborová.

Dalším nositelem ceny je Miloš Kvapil, dlouholetý ředitel prostějovské bibliotéky a jako laureát Ceny města Prostějova byl vybrán také Jiří Prudký.

„Ocenění získá za dlouholetou práci v oblasti popularizace astronomie, přednáškovou činnost, spolupráci s prostějovskými základními i středními školami a spolupráci s regionálními i celostátními médii,“ doplnila Gáborová.

Ocenění se dočkali i skauti

Starosta Tesař předá cenu i Lubomíru Studenému. Ten ji obdrží za celoživotní činnost v organizaci skautů a junáků v Prostějově.

„Pan Studený patří k zakladatelům skautingu v prostějovském regionu,“ poznamenala prostějovská mluvčí.

Dalším mužem ze skautských řad, který bude vyznamenán, je Karel Tabery. Cena bude tomuto aktivnímu členovi Masarykovy společnosti udělena za zásluhy o obnovu sokolského hnutí.

Pro mnohé může být překvapením, že nominovaným, který zastupitele přesvědčil o svých zásluhách, je rovněž kapela Létající rabín.

„Cenu tato skupina získá za výjimečný počin v oblasti popularizace kulturních hodnot a reprezentace města na mezinárodní úrovni,“ shrnula Jana Gáborová.