„Situaci s vodou řešíme fondem obnovy a investic do infrastruktury. Vodovody má pod sebou firma VHP Ivanovice. Oproti loňsku došlo ke zdražení o korunu, příští rok lze také čekat nárůst. Ne však dramatický,“ uvedla starostka města Ivana Dvořáková.

Obyvatelé Němčic nad Hanou v současnosti zaplatí za metr krychlový stočného a vodného celkem necelých 75 korun. Oproti jiným městům v kraji jsou na tom tak na jihu Prostějovska lépe než třeba v Olomouci či Šumperku. Jeseník má naopak vodu levnější.

Levný Plumlov? Vodu máme svou

Ještě lépe ale ze srovnání vychází Plumlov. Cena zdejší vody se totiž blíží i naprostým rekordmanům v rámci Česka Jindřichově Hradci či Klatovům. Vodné a stočné přijde na dvaasedmdesát a půl koruny. Tedy o osmnáct procent levněji než v Kostelci na Hané.

Starosta města Adolf Sušeň dává tuto skutečnost do souvislosti i s geografickou polohou.

„Voda k nám teče z povodí, prakticky s minimálním čerpáním. Zřídili jsme si rezervy pro případné opravy, stále jsme však levní,“ uvedl pro Deník.

Plumlov společně s okolními obcemi je vlastníkem společnosti, která se o vodu stará. Tuto skutečnost starosta vyzdvihuje. „Vodu od nikoho nemusíme kupovat, máme svou,“ řekl k tématu cen vody.

Kritika v Prostějově

Že se z problematiky stává i téma politické, bývá vidět třeba na jednáních prostějovského zastupitelstva. Na některých se stali představitelé firmy VaK Prostějov terčem kritiky za cenu vody a údajně neúměrné zisky za ni. Kritiku však přítomní zástupci odmítli.

„I kdyby byly vodovody ze zlata, stejně byste si něco našli,“ přidal se pak Václav Šmíd, radní, který je zároveň v dozorčí radě VaKu.

Informace pro veřejnost o vodě i o vlivu faktorů na cenu přináší server pravdaovode.cz. Stejně tak i mapu jednotlivých okresů s cenami. Ta však ukazuje, že vlastnictví nadnárodního koncernu nutně neznamená výrazně vyšší cenu vody. A naopak. Příkladem může být Blanensko či Jihlavsko s vodárnami ve svém vlastnictví. Výsledná cena je ale vyšší než na Prostějovsku.