„U nás máme Natural 95 za 33,70 a naftu za 32,30,“ uvedla Martina Dzurňáková z čerpací stanice ÖMV v Plumlovské ulici. Upozornila, že ceny se každou chvíli mění.

Mimo Prostějov není o mnoho levněji.

„U nás je natural za třicet tři čtyřicet a nafta je o korunu levnější. O kolik ale zdražily za poslední dobu, vám neřeknu. Zdražují nám každý týden, už to ani nestíhám sledovat, musel bych se podívat do papírů,“ prohlásil Vilém Novotný, majitel čerpací stanice v Kelčicích. Upozornil, že ceny zřejmě i nadále porostou.

„Když jsem se díval na ceníky dodavatelů, tak už je tam nafta za nákupní cenu přesahující třiatřicet korun. Až budeme nakupovat další zásobu, tak tomu budeme muset cenu přizpůsobit,“ uvedl Novotný.

Nízká cena v Protivanově

Ceny připomínající dávnou historii jsou v Protivanově. Zdejší benzínka nabízí natural za 31,40 a naftu za 31,80. Určitou alternativou by tak pro motoristy mohl být ethanol, u kterého se ceny drží zatím poněkud níže. V Protivanově jej mají za dvacet tři padesát, ve Vranovicích za pětadvacet.

Zdražování, i když bylo ohlášeno předem, žádnou nákupní horečku nespustilo. Podle některých prodejců už si lidé na stále rostoucí ceny zvykli.

„Každopádně jsme nezaznamenali, že by si lidé plnili kanystry do zásoby,“ komentovala situaci u ÖMV čerpadlářka Martina.

Slovo pro analytika

Tento skokový nárůst cen byl už druhým v letošním roce.

„Naposledy podobně narostly na začátku ledna po zvýšení spotřební daně u pohonných hmot o jednu korunu a zvýšení DPH o jedno procento. Tehdy se zvýšily ceny pohonných hmot v průměru o korunu šedesát,“ uvedl Michal Roškanin, analytik společnosti Petrolmedia.

Ceny podle něj porostou i v nejbližší době.

„Současné ceny benzínu a nafty ještě plně nezohledňují zdražení, k němuž došlo na rotterdamské burze, která určuje ceny pohonných hmot u nás. Na burze zdražil benzín v posledních třech týdnech o desetinu, v přepočtu tedy o korunu čtyřicet,“ upozornil analytik.

Pár souvislostí

Zdražování cen benzínu se dotklo především lidí, kteří dojíždějí za prací.

„Každý den jezdím autem do Prostějova až z Konice. Do práce to mám zhruba třicet kilometrů. Moje pracovní doba je tak nepravidelná, že nemůžu jezdit autobusem. Jestli bude benzín ještě dál zdražovat, chodit do práce se mi pak snad už nevyplatí,“ přiznala Líba Havránková.

Ceny pohonných hmot mohou v nejbližší době vzrůst ještě v řádu desetihaléřů. Cestování do práce nebo za zábavou tak bude čím dál dražší. Na benzín pod třicet mohou motoristé rovnou zapomenout.

„Cena benzínu je v současnosti nejvyšší od roku 2005, kdy v důsledku hurikánu Katrina dosahovala až 33,60 za litr. Cena nafty je naopak ještě daleko od svého vrcholu z léta 2008, kdy dosahovala pětatřiceti korun,“ uzavřel Roškanin.