„Alkohol vyrobený dokonce loňského roku máme stále za původní ceny. U lihovin vyrobených letos, ať už se starými nebo novými kolky bychom měli mít ve velmi krátké době k dispozici všechny potřebné dokumenty a atesty. Jeho cenu budeme teprve kalkulovat, ale určitě se do ní promítnou zvýšené náklady spojené s novými nařízeními," uvedl mluvčí společnosti Starorežná & Granette Distilleries Petr Maxa. Dá se očekávat, že do nových cen se promítnou také ztráty, které utrpěli výrobci kvůli prohibici.

Samozásobitelům zvyšování cen nevadí.

„Už několik let dělám calvados z jablečného moštu. Letos jsem se rozhodl udělat asi dvojnásobné množství, předpokládám totiž, že budu muset zásobit celou širší rodinu, aby měli na zimu co do čaje. Jednak kvůli vyšším cenám a také kvůli nařízením z ministerstva. úplná prohibice sice skončila, ale kdoví, co ještě přijde," uvažuje Josef Kolařík z Prostějova, který má svůj sad na severu okresu. Koupí prý jen jednu lahev rumu.

„Aby měla manželka co do cukroví. Ale dám si dobrý pozor kde," prohlásil Kolařík.

Není láhev jako láhev

Vyšší ceny naopak dělají vrásky na čele těm, kdo výrobky likérek prodávají.

„Je vidět, že lidé už jsou unavení z toho, že je všechno čím dál dražší a hodně se rozmýšlejí, co si dají. Cena teď hraje velkou roli," vylíčil situaci v restauracích ředitel prostějovského Národního domu Jan Páleník. I jej čeká sčítání ztrát spojených s prohibicí a opatřeními ministerstva zdravotnictví.

„Pokud vím, tak test jednoho vzorku přijde pro hostinského na osm set korun. To se vyplatí u lahví za třináct tisíc a výš," prohlásil Páleník. Upozornil ale, že spousta alkoholu v cenách několik set či tisíc za láhev sice mohla být stočená letos, ale zrála v sudech třeba deset nebo patnáct let.

„Vím o mnoha provozovatelích, kteří mají lahve ve skladech a čekají, jestli pro ně nepřijde nějaké řešení. U nás to takový problém není, protože ze skladu bereme jenom věci, které se aktuálně žádají a pijí. Ale představte si třeba majitele stylového baru, který měl v policích třeba sedmdesát otevřených lahví s tím, že z každé prodá třeba panáka nebo dva měsíčně," upozornil Páleník.

Ministr zdražení vítá

Ze zdražování má naopak radost ministr zdravotnictví Leoš Heger. Ten zdražení ostatně sám prosazuje.

„Alkohol je u nás velmi levný. Vyšší ceny by mohly vést ke snížení jeho dostupnosti a tím také ke snížení spotřeby alkoholu mezi mladými. To by mohlo hrát roli v omezení vzniku závislostí," liboval si ministr.

Macháň: Alkoholismus je největší pohromou tohoto státu

Jeho kolegové lékaři jsou ale leckdy jiného mínění.

„Vyšší ceny jen rozpohybují černý trh. Problém závislostí u mladistvých je mnohem hlubší, než aby jej vyřešila z kontextu vytržená opatření jako jsou zákazy či zvyšování cen," podotkl předseda prostějovské Okresní lékařské komory Bohuslav Machaň. Podle něj jde o výsledek dlouhodobého nezájmu státu.

„Tento problém třiadvacet let nikdo neřešil. Výsledek je ten, že mezi dívkami máme nejvíce kuřaček na světě hned po Grónsku a mezi mladými muži jsme první v alkoholismu a mezi mladistvými obecně vedeme ve kouření marihuany," prohlásil lékař. Podle něj se tohle všechno podepisuje na zdravotním stavu lidí a náklady na léčení spotřební daň zdaleka nepokryje.

„V celém státě přicházíme o sedmdesát miliard ročně kvůli pití a o sto tři miliard ročně kvůli kouření. Tolik se na daních nikdy nevybere. Alkoholismus je největší pohromou tohoto státu a nikdo s tím nic nedělá," upozornil Machaň.

Situaci však zřejmě nespraví razantní kroky stavěné na oči veřejnosti. „Tady to chce začít s výchovou od mateřských školek, základních škol, s motivací mladých lidí. Ale to zůstává zcela stranou pozornosti," posteskl si lékař. (pam)