„Nad podnikem stavíme nástavbu a kvůli pracím a počasí nám do místností zateklo. Vše je ale teď odstraněné a můžeme péct," říká majitel pekárny Radim Metzner.
Pekárna Radim Metzner v Čelechovicích na Hané může od úterního odpoledne opět vyrábět. Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zrušila páteční zákaz používání prostor z důvodu výskytu plísní.
„V úterý ve dvě hodiny odpoledne jsme zrušili zákaz a firma může znovu péct. Majitel odstranil závady, kvůli kterým jsme podnik přikázali uzavřít," vyjádřil se olomoucký ředitel SZPI Jindřich Smička. Čelechovická pekárna se stala letos desátým potravinářským podnikem v zemi, který inspekce přikázala uzavřít.
„Je to běžná praxe, že se provozovatelé snaží hned pochybení odstranit," dělí se o zkušenosti mluvčí SPZI Pavel Kopřiva.
Zásadní pochybení
Zároveň však Kopřiva dodává, že v pátek zde odhalila zásadní pochybení.
„Šlo o velmi vážné prohřešky a pochybení proti hygienickým předpisům. Kontrola zjistila značné množství plísně a to i na zařízení pro výrobu. Plísně se mohly navíc šířit a kontaminovat pečivo. Při trvalejším styku s nimi by člověku mohly být nebezpečné," uvádí.
Pomsta nebo závist?
Radim Metzner rozhodnutí inspekce podle svých slov chápe, hájí se však, že se v potravinářských provozech nejedná o výjimku.
„Každý člověk by řekl, že SŽPI udělala správně, že nám to tu zavřela. Však jste mohli vidět fotky. Tyto věci se ale v podobných prostorách i u jiných výrobců prostě stávají," tvrdí majitel pekárny. Podle jeho slov mohlo jít o pomstu.
„Myslím si, že na nás Inspekci někdo poslal. Přijeli o půlnoci a věděli, proč sem jdou. Jde nejspíš o pomstu nebo závist," domnívá se a dodal, že mu zákazníci volali a ptali se, kdy se začne opět péct.
V okolí jejich pečivo moc neberou
V oslovených obchodech s potravinami v okolních obcích však pečivo od jeho firmy neodebírají.
„Tady v okolí je zbytečné se ptát, nikdo neodebírá. Výrobky od nich nestojí za nic," sdělil Tomáš Brunclík z potravin v sousedních Smržicích. Také další z místních obchodů, Smíšené zboží Sedlák, čelechovické pečivo neodebírá.
„Brávali jsme od nich, ale už nebereme. Lidé nechtěli, abychom zde to pečivo prodávali," sdělují na prodejně.
S dotazem redakce neuspěla ani v dalších okolních obcích, například v Olšanech u Prostějova, Čechách pod Kosířem, ve vrahovické prodejně Pramen či v Kostelci na Hané.
Státní zemědělská a potravinářská inspekce provede podle slov svého mluvčího ročně sedmatřicet tisíc kontrol ve výrobnách či obchodech s potravinami. Zaměřuje se častěji na velké řetězce s vyšším počtem odběratelů. Loni bylo uzavřeno dvacet provozoven, letos zatím SZPI registruje deset případů. Majitelům za prohřešky kromě dočasného uzavření také hrozí pokuta.
„Proběhne správní řízení, ve kterém může padnout až mnoha set tisícová pokuta. Je to ale individuální," říká. Jaký postih může hrozit čelechovické pekárně si netroufnul odhadnout.