První nájemníci domu s pečovatelskou službou (DPS) v Čelechovicích na Hané už bydlí. Obec zahájila stavbu objektu s 48 chráněnými byty v srpnu před dvěma lety a investovala do ní téměř 55 milionů korun.

„Větší část finančních prostředků potřebných na vybudování domu s pečovatelskou službou, téměř 38 a půl milionů korun, jsme získali formou dotace od ministerstva pro místní rozvoj, na zbytek jsme si vzali hypotéku,“ uvedla starostka Čelechovic Jarmila Stawaritschová s tím, že v objektu je 38 malých bytů ve stylu garsoniér a 10 jednopokojových bytů.

„Momentálně jsou k dispozici už jen malé byty, ale i ty co nevidět zaplníme, protože se hlásí další zájemci o ubytování,“ dodala Stawaritschová.
Většina nájemníků nového domu jsou občané Čelechovic a blízkého okolí. Výjimkou však nejsou ani lidé ze Šumperska a Jesenicka. „Jsou to lidé, kteří mají k naší obci blízký vztah, například se tu narodili,“ poznamenala starostka.

DPS má bezbariérový přístup a výtah. Kromě toho jsou v něm čtyři byty přizpůsobené potřebám lidem odkázaným na invalidní vozík.
„Tři bezbariérové byty jsou ještě volné. Oslovili jsme Ligu vozíčkářů v Brně, poslali jim fotografie a nabídli možnost ubytování,“ vysvětlila Marcela Halová, ředitelka obecně prospěšné společnosti Trilobit, která nový domov pro seniory spravuje.

Dům má sloužit především místním

Podmínkou pro umístění do DPS je, aby nájemníci pobírali starobní nebo invalidní důchod. „Ještě před zahájením stavby jsme si prostřednictvím dotazníků udělali průzkum, abychom zjistili, jaký bude o ubytování mezi obyvateli Čelechovic zájem. Dům má sloužit převážně jim,“ podotknul předseda dozorčí rady nově postaveného DPS František Prášil.

Součástí vybavení každého bytu je koupelna se sociálním zařízením a kuchyňská linka, nábytek si nájemníci přivezli vlastní.
„Když do nového tak s novým nábytkem,“ prohlásila sedmdesátiletá Zdenka Dostálová. „Jsem rodačka z Kostelce na Hané, ale v Čelechovicích bydlím od roku 1956. Na udržování domku už jsme neměli síly, takže jsme možnosti bydlet v novém domově přivítali,“ dodala.


V přízemí novostavby mají nájemníci k dispozici společenskou místnost a kuchyňku pro společné vaření či pečení a domácí péči 24 hodin denně jim zajišťuje agentura Sanco. K tomu by měla přibýt také lékařská ordinace a kadeřnický salon.