Historie Čelechovic na Hané je oficiálně vedena od počátku čtrnáctého století, místní část Studenec je dokonce o téměř dvě stovky let starší. Četné archeologické nálezy potvrzují, že osídlení bylo ale v těchto místech daleko dříve.

Z novodobější historie jsou Čelechovice známé především díky cukrovaru. Byl postaven roku 1839 a v době své největší slávy na přelomu 19. a 20. století patřil k největším na území bývalého Československa.

Poslední řepnou kampaň zažila obec v roce 1981, kdy byl cukrovar oficiálně zrušen. V současnosti už ho připomíná pouze vysoký komín, poslední budovy byly strženy v roce 2016.

"V jedné části, kde stál cukrovar budujeme odpočinkovou a relaxační zónu se zelení, herními prvky a je tam i hasičské cvičiště," uvádí čelechovická starostka Jarmila Stawaritschová.

Díky cukrovaru disponovala obec velmi dobrou dopravní obslužností. Pro zajištění dopravy byla postavena železniční dráha z Čelechovic až do Olomouce, která byla později prodloužena do Kostelce na Hané. Dostačující je i autobusová příměstská doprava a silniční napojení na nedalekou dálnici D46.

Zajímavým unikátem obce je Pravoslavná kaple sv. Trojice, stojící poblíž hlavní silnice na Litovel.

"Stavba se podobá ruským kostelíkům a nachází se v ulici Ruská," komentuje starostka.

Vznik kaple iniciovala Pravoslavná církevní obec, která v Čelechovicích na Hané vznikla ve 20. letech minulého století. Základní kámen byl posvěcen v polovině roku 1941 a k dokončení stavby došlo těsně před atentátem na Heydricha provedeného 27. května 1942.

Čelechovice na Hané mají výhodnou polohu na úpatí Velkého Kosíře a na jejich katastru leží i dva interesantní lomy – Státní a Růžičkův.

Oba patří k nejvýznamnějším geologickým nalezištím celé České republiky. Obdobně je na tom ale celé okolí obce. Nacházejí se zde především vápence, které se pod pojmem čelechovický devon staly pojmem všech geologických učebnic.