Historie Čelechovic na Hané je oficiálně vedena od počátku čtrnáctého století, místní část Studenec je dokonce o téměř dvě stovky let starší. Četné archeologické nálezy potvrzují, že osídlení bylo ale v těchto místech daleko dříve.

Z novodobější historie jsou Čelechovice známé především díky cukrovaru. Byl postaven roku 1839 a v době své největší slávy na přelomu 19. a 20. století patřil k největším na území bývalého Československa.

Poslední řepnou kampaň zažila obec v roce 1981, kdy byl cukrovar oficiálně zrušen. V současnosti už ho připomíná pouze vysoký komín, poslední budovy byly strženy v roce 2016.

"V jedné části, kde stál cukrovar budujeme odpočinkovou a relaxační zónu se zelení, herními prvky a je tam i hasičské cvičiště," uvádí čelechovická starostka Jarmila Stawaritschová.

Ilustrační foto
"Termály" pod Kosířem. Chystaná koupaliště má zaplnit voda ohřívaná z bioplynu

Díky cukrovaru disponovala obec velmi dobrou dopravní obslužností. Pro zajištění dopravy byla postavena železniční dráha z Čelechovic až do Olomouce, která byla později prodloužena do Kostelce na Hané. Dostačující je i autobusová příměstská doprava a silniční napojení na nedalekou dálnici D46.

Zajímavým unikátem obce je Pravoslavná kaple sv. Trojice, stojící poblíž hlavní silnice na Litovel.

"Stavba se podobá ruským kostelíkům a nachází se v ulici Ruská," komentuje starostka.

Vznik kaple iniciovala Pravoslavná církevní obec, která v Čelechovicích na Hané vznikla ve 20. letech minulého století. Základní kámen byl posvěcen v polovině roku 1941 a k dokončení stavby došlo těsně před atentátem na Heydricha provedeného 27. května 1942.

Čelechovice na Hané mají výhodnou polohu na úpatí Velkého Kosíře a na jejich katastru leží i dva interesantní lomy – Státní a Růžičkův.

Oba patří k nejvýznamnějším geologickým nalezištím celé České republiky. Obdobně je na tom ale celé okolí obce. Nacházejí se zde především vápence, které se pod pojmem čelechovický devon staly pojmem všech geologických učebnic.

Čechy pod Kosířem
Jak se žije v Čechách pod Kosířem? Pojďte na návštěvu