Přestože je chřipková epidemie podle prostějovských lékařů zatím v nedohlednu, čekárny jejich ordinací se v posledních dnech nebývale plní. Někteří dokonce zaznamenali více než padesátiprocentní nárůst nemocných.

V ordinaci prostějovské praktické lékařky pro dospělé Anny Šulcové převažují pacienti s angínou a akutními záněty horních cest dýchacích. „Počet nemocných se tento týden zvýšil o více než padesát procent. Lidé chodí především s bakteriálními záněty. Virózy jako například chřipky jsou naprosto výjimečné,“ přiznala Šulcová.

Dodala, že důvodem stále se zvyšujícího počtu Prostějovanů trpících angínami, je počasí. „Teplé a vlhké prostředí je jako stvořené pro vnik zánětů a angín,“ řekla s tím, že pravá chřipka by mohla přijít začátkem ledna, kdy se děti vrátí po prázdninách do školy a dospělí do práce.

Plná čekárna nemocných pacientů čekala v pátek na dětskou lékařku Annu Látalovou z Konice. „Řádí angíny a záněty horních cest dýchacích. V některých případech zaberou vitamíny a teplo, ostatní se musí léčit antibioticky,“ konstatovala Látalová.

Větší tržby mají v tomto období i prostějovské lékárny. „Lidé ve zvýšené míře kupují vitamín C, multivitamíny s minerály a různé doplňky stravy na posílení imunity s echinaceou,“ řekla prostějovská lékárnice Marcela Fišarová.

Zásoba vitamínů pro toto období není levnou záležitostí. „Jsem nachlazená a bolí mě v krku. Lékařka mi proto doporučila tablety na posílení imunity. Přikoupila jsem si ještě multivitamíny a céčko a v lékárně jsem nechala šest stovek,“ poznamenala Lucie Langrová z Prostějova.