Když se řekne Klenovice na Hané, co vás napadne?

"Je to uspořádaná obec, ve které žiji a kde jsem si našel manželku. Postavili jsme si zde dům a žijeme tady s celou svoji rodinou. Klenovice jsou mým domovem."

Ve funkci starosty jste osmnáct let, udělali jste hodně práce?

"Kdybych řekl, že jsme nic neudělali, tak by lidé mohli říci, proč tu sedím. Myslím si, že jsme toho udělali hodně."

Zmínil byste alespoň ty nejvýznamnější akce?

"Začal bych opravami základní školy. Vybudovali jsme dvě cyklostezky, proběhla i přístavba mateřské školy. Vybudovali jsme sportovní centrum. Postavili jsme novou požární zbrojnici, pořídili novou automobilovou cisternovou stříkačku. V současnosti děláme rekonstrukci otopného systému základní školy a to se opravdu bavím jen o těch milionových částkách."

Klenovický rodák Lubomír Parák se vrhl na mapování historie Klenovic na Hané.
Mapovat fotbalovou historii Klenovic je detektivní práce, říká Lubomír Parák

Čím myslíte, že jsou Klenovice zajímavé pro náhodného návštěvníka?

"Máme tu několik zapsaných kulturních památek, pro turisty a cykloturisty mohou být zajímavé pěkným výhledem do krajiny a pak nabídka sportovního vyžití."

Obec se v posledních letech rozrůstá, čím jsou Klenovice zajímavé?

"Obec má velmi výhodnou geografickou polohu. Máme zde výbornou dopravní obslužnost, ať už na Prostějov, Olomouc nebo na druhou stranu na Kroměříž, Zlín nebo Brno. Jsme uprostřed úrodné Hané, nehrozí nám zde povodně s výjimkou lokálních záplav. Snažíme se, aby obec byla útulná a čistá a případného návštěvníka oslovila na první pohled."

Registrujete zájem o bydlení v Klenovicích?

"Ano, samozřejmě vnímám souvislost i s nedávnou minulou dobou covidovou. Není v podstatě týden, kdybychom neevidovali požadavek k prodeji nebo nabídce stavebního pozemku či přestavbě rodinného domku. Zájem o bydlení v Klenovicích je aktuálně obrovský. Tím nechci říci, že by v minulosti nebyl, ale v současnosti je extrémní."

Máte dostatečnou kapacitu pro vzdělávání místních dětí?

"Ano. Přistavěli jsme mateřskou školu. Kapacita se rozšířila, tím pádem můžeme nabídnout volná místa i dětem z okolních obcí. Škola má kapacitu okolo 350 žáků, momentálně máme pod dvě stovky dětí."

Máte i nadstandardní sportovní areál, že?

"Nabídka sportovního vyžití v obci je opravdu nadstandardní. Myslím, že po téhle stránce už toho moc víc udělat nemůžeme. Součástí areálu je i taneční parket s altánem a výdejním stánkem, v areálu se odehrává i většina kulturních akcí."

Kolik máte v obci spolků?

"Máme zde dobrovolné hasiče, TJ SOKOL, myslivecký spolek, zahrádkáře. Přál bych si, aby po dobu mého působení žádný ze spolků nezanikl. Je to těžké, v dnešní době mladí lidé o spolkový život nemají zájem. Obětovat práci a čas ve prospěch spolku se už moc nenosí."

Jaké největší investice na vás čekají?

"Zásadní věcí a úkolem je vybudování splaškové kanalizace a čistírny odpadních vod. Potom budeme muset dát do pořádku místní komunikace a chodníky. S tím bude spojeno i budování a optimalizace parkovacích míst a pak přijde na řadu výsadba obnova zeleně."

Občanská vybavenost je odpovídající potřebám lidí?

"Máme zde pobočku České pošty i obchod, provozovnu kadeřnictví. Lékařská služba je zajištěna ordinacemi pediatra, praktika i stomatologa. Je zde téměř vše."

Je něco, co vám osobně v obci chybí?

"Uvítal bych, kdyby byly v Klenovicích nějaké stravovací a ubytovací služby. To mi chybí. Máme tři hospody, kam si můžete dojít na pivo, ale stravování a ubytování chybí."