„Přišli ke mě domů muži, kteří se vydávali za obchodníky s elektřinou. Byli dobře oblečení, v kabátech. Neměla jsem o nich pochybnosti. Nakonec jsem na jejich nabídku levnější elektřiny kývla, mohla jsem uspořit patnáct set ročně. Jenže má vnoučata zjistila, že jde o malou firmu, o které se neví vůbec nic," říká šestasedmdesátiletá Ludmila Krejčířová z Prostějova. Není však sama a obce i města tak řeší, jak se s podomními prodejci vypořádat.

Problém řeší každý obecní úřad nebo radnice po svém. V případě Vranovic-Kelčic vsadili na cedulku s nápisem „Zákaz podomního prodeje". Označení je však na tyči, kde se nachází i dopravní značka oznamující vjezd do obce. Majitel prostějovské autoškoly se domnívá, že by na tom místě být neměla.

„Nejedná se o dopravní značku, neměla by tam tedy podle mě být. Každopádně ji tam někdo musel povolit," říká Richard Kočí vlastnící stejnojmennou autoškolu.

To, že upozornění by mohlo být problematické, potvrzuje i Odbor dopravy na prostějovském magistrátu. Ten považuje cedulku se třemi slovy za prohřešek. Částečně kvůli místu, kde visí.

„Odbor dopravy o této situaci ví. Obec upozorní na to, že tam cedule nemá co dělat. Nemůže viset na stejném místě jako dopravní značka. Ve vesnici budou muset problematiku podomního prodeje řešit jinak," tlumočí stanovisko odboru mluvčí magistrátu Jana Gáborová. Magistrát však podle ní zatím nedostal podnět k tomu, aby situaci řešil.

Podobné stanovisko zaujímá také olomoucké hejtmanství. „Dopravní značení, které je umístěno na sloupku dopravního značení a obsahuje sdělení „Zákaz podomního prodeje" je v rozporu s vyhláškou 30/2001 Sb., kterou se upravují pravidla provozu na pozemních komunikacích a řízení provozu na pozemních komunikacích," reaguje na dotaz Deníku tisková mluvčí Olomouckého kraje Kamila Navrátilová.

Sundáme ji, až budeme muset

Starostka Vranovic-Kelčic Irena Blažková potvrzuje, že zde ceduli nechala obec umístit. Přiznává také, že o případném problému s její legálností ví.

„Vím, že by to tam být asi nemělo. V okamžiku, kdy ji budeme muset sundat, tak ji sundáme. Jinak ale s podomními prodejci bojovat neumíme," říká starostka, která zároveň dodává, proč obec sáhla k takovému řešení.

„Zažila jsem příběh jedné osmdesátileté paní tady z vesnice, která snad třikrát během půlroku díky podomním prodejcům změnila dodavatele energie. Teď jí pomáhám dostat se k tomu původnímu. Každopádně hodně lidí se obrátilo na obecní úřad s tím, že mají takových prodejců dost," podotýká Irena Blažková. Podle ní se problém týká především malých obcí a těch u dálnic a rychlostních silnic.

„Do takového Alojzova nezajedou, k nám u hlavní silnice ano. Jsme na ráně," poznamenává.

Zákaz? Obchodník sedl do auta a odjel

Také sousední Dobrochov si s podomním prodejem užil podle zdejšího starosty Miloslava Kříže své. Obecní úřad se však rozhodl situaci řešit jinak, vyhláškou.

„Máme s tímhle typem prodeje v Dobrochově zkušenosti. Ale to, že někde vyvěsím cedulku, nic neřeší. Není totiž nikde legislativně zakotvená," vysvětluje starosta.

Sám si vzpomíná na případ, kdy vyhlášku zakazující podomní prodej uplatňoval.

„Stalo se nám to jednou. Dotyčného jsme upozornili na to, že je zde zákaz daný vyhláškou, a že by tak mohl mít problém. Nastoupil tedy do auta a odjel," popisuje situaci.