Jednou z nejžádanějších lokalit pro bydlení na Prostějovsku jsou Čechy pod Kosířem. S výstavbou nových rodinných domků je ale ve vesnici problém.

„O Čechy je obrovský zájem, ale v současné době tady není prakticky žádný volný pozemek,“ informoval starosta Čech Zdeněk Mader s tím, že pár proluk v řadové zástavbě patří soukromníkům, a ti pozemky nechtějí prodat, spíš s nimi počítají pro své rodinné příslušníky.

V územním plánu obce je vyčleněný pozemek pro budoucí výstavbu domů v mírném svahu u Českého potoka pod silnicí směrem na Olomouc. „Byli jsme mezi prvními obcemi, které mají územní plán podle nového stavebního zákona,“ vysvětlil starosta s tím, že plán řeší dalších deset až patnáct let stavebního rozrůstání obce.

Obecní úřad nemá vykoupeny všechny pozemky, tím pádem ještě nemůže uvažovat o zasíťování. „To pravděpodobně čeká další zastupitelstvo, my už to asi nestihneme,“ upřesnil starosta Mader.

V územním plánu se také počítá s odstavným parkovištěm u silnice směrem na Prostějov. „Od dubna do listopadu hlavně o víkendech se tady nedá kde zaparkovat, je tady obrovská návštěvnost,“ dodal k tomu starosta. Turisté míří do Čech k výšlapu na Kosíř, k prohlídce zámku a přilehlého parku i do hasičského muzea.

Příští rok bude otevřeno muzeum kočárů. Zámek s přilehlým parkem je také oblíbeným místem svateb snoubenců z Prostějova i Olomouce kvůli pořízení svatebních fotografií. „Někdy je to i dvacet svateb za den,“ zmínil starosta s tím, že všichni fotografové Čechy znají a svatebčany do nich dovezou, ale všichni pak řeší, kde by mohli zaparkovat.

Kultuře a památkám se v obci daří dobře, naopak průmyslová oblast není naplánována v Čechách v podstatě žádná. „Chtěli jsme Čechy ponechat klidovou zónou,“ zdůvodnil starosta Mader s tím, že například návštěvníci z Brna si pochvalují čistý vzduch, o kterém si můžou doma nechat jenom zdát.