Čechy pod Kosířem
První písemná zmínka: 1131
Počet obyvatel: 1047
Zajímavosti:
Do historie Čech pod Kosířem se nejvýznamněji zapsal rod hrabat Silva Tarouců, který zakoupil české panství v roce 1768 a byl majitelem zámku a některých pozemků až do roku 1945. Za hraběte Augusta Alexandra Silva Tarouca navštěvoval Čechy po více než dvacet let také slavný malíř Josef Mánes. V obci se nacházela, také mimo významnou továrnu R. A. Smekal na hasičské stříkačky, pila, mlýn a cihelna. Právě na místě bývalé továrny dnes stojí obecní hasičské muzeum, které je největší svého druhu na Moravě. Asi největším turistickým lákadlem je však místní zámek s nádherným a rozlehlým zámeckým parkem, Muzeum kočárů, Hanácká ambasáda a dále třeba také rozhledna na Velkém Kosíři. Malebná obec tak při západním úpatí tzv. Hanáckého Mont Blancu opravdu má co nabídnout. (Zdroj: cechypk.cz)

Významné osobnosti:
Jan Nepomuk Karel Hunčovský (1752 – 1798), osobní lékař císaře Leopolda II., chirurg a profesor na Josefinu.
Arnošt Emanuel hrabě Silva-Tarouca (1860 – 1936), šlechtic, právník, dendrolog a politik, rodák z Čech pod Kosířem.
Bedřich Hacar (1893 – 1963), architekt, ředitel Stavebního ústavu ČVUT (dnešního Kloknerova ústavu).
Raimund August Smekal (1863 – 1937), průmyslník, vynálezce, majitel c.k. privilegovaných strojírenských závodů v Čechách pod Kosířem. Vedle hasičských stříkaček vyráběly továrny pod značkou R. A. Smekal také secí a hospodářské stroje.

Tip na výlet:
Muzeum kočárů
asi půl kilometru západně od zámku
Muzeum kočárů v Čechách pod KosířemMuzeum kočárů v Čechách pod KosířemZdroj: Muzeum kočárů Čechy p. KosířemPokud navštívíte Čechy pod Kosířem, vyhraďte si na prohlídku obce dostatek času. Nebudete totiž vědět, kam dřív. Zda do zámku, parku, hasičského muzea nebo na rozhlednu. Rozhodně byste ale neměli opomenout navštívit unikátní Muzeum kočárů, kde si budete moci prohlédnout jednu z největších středoevropských sbírek historických kočárů, saní a luceren. Veřejnosti se muzeum poprvé otevřelo v červenci 2009 a o jeho vznik se zasloužil jeho ředitel a restaurátor, Václav Obr. Otevřeno je denně mimo pondělky od 10 do 17 hodin, a to v etapě od dubna do září. Každoročně se zde také pořádá velkolepá akce Josefkol - mezinárodní sraz mistrů řemesel kolářského kočárnického a mistrů opratí. (Foto: Muzeum kočárů Čechy p. Kosířem)

Deník na návštěvěZdroj: Deník