„Jedná se o jednu z věcí, které bychom rádi v dalších letech udělali," potvrdil starosta obce Ivo Zatloukal.

V plánu rozvoje Vrbátek se stavba nechává na příští rok. Už letos by však měla vzniknou projektová dokumentace.

„Chceme ji nechat připravit. V rozpočtu na letošní rok na ni máme vyčleněno zhruba sto padesát tisíc korun," informoval Ivo Zatloukal.

Obec už v minulosti nechala podle jeho slov za peníze Vrbátek křižovatku upravit. Při výjezdu z centra obce se tak řidiči setkají s vodorovným dopravním značením v podobě několik metrů dlouhého výrazně červeného jízdního pruhu. Řidiče pak upozorňují na nebezpečnou křižovatku také zvýrazněné cedule Stop.

Důvodem je skutečnost, že se v místě i přes jeho relativně velkou přehlednost pravidelně bourá. Řada srážek přitom začíná vyjetím automobilů z obce a nedáním přednosti nebo špatným odhadem vzdálenosti.

„Jedním z míst, kde se na Prostějovsku nejčastěji havaruje, je křižovatka ve Vrbátkách. Domníváme se však, že nárůst v poslední době souvisí s uzavřením silnice mezi Dubem nad Moravou a Prostějovem. Předpokládáme tak, že v budoucnu se počet nehod sníží," uvedl František Kořínek.

Co by také mohlo pomoci?

K možným řešením dopravní situace na okraji Vrbátek se už vyjádřil také dopravní psycholog Alois Hudeček.

„Mohla by pomoct cedule s upozorněním na časté dopravní nehody. Efektivní bývá také zelenooranžové označení dopravních značek, blikající světlo či vibrační pruhy. Tedy vše, co by narušilo monotónnost jízdy a vybídlo řidiče k ostražitosti," řekl Alois Hudeček. Obec by tak aplikovala stejná řešení nehod jako na silnici mezi Kostelcem na Hané a Prostějovem nebo by si vzala příklad z křižovatky u Čechůvek, kde se zase nacházejí vibrační pruhy.

Vedení obce však hlavně čeká, jak se k plánům Vrbátek postaví jiní. Například Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI). Podle vyjádření Iva Zatloukala totiž nelze počítat s tím, že by stavbu hradil obecní rozpočet.

„Záležitost je podmíněná prostředky, například penězi ze SFDI. Určitě nebudeme nic podobného budovat na cestě, která není v našem majetku," řekl starosta. Silnice vedoucí z Duban do Štětovic, na níž by se stavba měla nacházet, totiž není obecní ale krajská.