„Nehodí se tam. Pro sochy navrhuji jiné využití," sdělila v úterý odpoledne náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Popsala, že čtveřice soch odvezených ze sadů již stojí v areálu sociálních služeb, tedy v bývalé nemocnice při výpadovce na Brno.

„Dále pak se pětice skulptur zapůjčí zámku v Plumlově. Budou tam na nádvoří," řekla Hemerková s dovětkem, že tyto skulptury si vybral sám kastelán Pavel Zástěra.

Zástěra přišel s myšlenkou představit sympozijní sochy na zámku v Plumlově před měsícem.

„Cokoli hezkého strohému nádvoří pomůže. A skulptury jsou navíc původem z regionu," pochvaloval si kastelán, který nyní hledá sponzory pro zajištění nejen převozu soch a jejich umístění, ale také kvůli nezbytným opravám.

Zbytek k odprodeji?

Co bude se zbytkem děl ze Smetanových sadů, která jsou nyní uloženy v depozitáři?

„Pro příští zasedání městské rady navrhnu, aby se nabídli zájemcům k odprodeji," reagovala Hemerková.

O sochy ze sadů se zajímá prostějovský galerista Jindřich Skácel.

„Rada svolila, aby si sbírku prohlédnul," informovala v této souvislosti náměstkyně Ivana Hemerková. Skácel ujistil, že jím zastoupená Galerie umění Prostějov má zájem o odkup soch.

„Víc nechci předjímat, rada totiž záměr odprodeje dosud nevydala," prohlásil galerista.

Mezinárodní sochařská sympozia Hany Wichterlové dala Prostějovu zhruba šest desítek dřevěných skulptur. Jsou k vidění na veřejných místech – například v areálu nemocnice či Národního domu. Dosud poslední sympozium se ve městě konalo v roce 2011. Další se má uskutečnit v roce 2014.

Manažer sympozií Miroslav Švancara přiblížil, že letní setkávání sochařů v Prostějově setkání přináší nová, nevšední přátelství. Dle jeho slov nutí kolemjdoucí zastavit se, zamyslet a přijmout něco, o čem dříve neměli ani tušení.