Nabízet se budou nemovitosti poblíž centra obce. Rozlohu mají zhruba dvou fotbalových hřišť a jejich vlastníkem je firma Eastern Sugar Česká republika. Místní radnice o ně nemá zájem.

„Jde o pozemky poblíž železniční vlečky, pro které využití nemáme,“ uvedla Ivana Dvořáková, starostka Němčic nad Hanou. Vysvětlila, že půda je v železničním ochranném pásmu a využívat by ji snad mohli zemědělci.

Starostka se zmínila, že obec má zájem o jiné pozemky ve vlastnictví Eastern Sugaru. „Chtěli jsme a stále chceme koupit pozemky pod bývalou ukládkou řepy. Vedení společnosti nám však odpovědělo, že své nemovitosti v Němčicích míní prodat jako celek, nikoli po částech,“ pokrčila Dvořáková rameny s tím, že Němčice jsou podle vyjádření Eastern Sugaru dál vedeny jako zájemce v jejich evidenci.

Co by mohlo v tomto areálu bývalého cukrovaru časem vzniknout? „Podle připravované změny našeho územního plánu tam budou domy k bydlení a takové firmy, které nebudou rušit pohodu starousedlíků,“ popsala němčická starostka.