Ceny bytů v Prostějově vzrostly v posledních měsících až o deset procent. Za zdražováním je podle makléřů zejména zvýšená poptávka po bydlení. Plánované navýšení DPH ceny nemovitostí podle nich zatím nijak výrazně neovlivnilo.

„Ceny bytů od nového roku vzrostly v průměru o pět až deset procent. Samozřejmě záleží na lokalitě a dalších faktorech. U některých nemovitostí je zdražení markantnější. Například cena bytu jedna plus jedna, který ještě nedávno stál šest set tisíc, se teď pohybuje kolem sedmi set až sedmi set třiceti tisíc korun,“ přiznala makléřka prostějovské realitní kanceláře Patriot Renata Barabášová.

Růst jde až do statisíců

Podle odborníků rostou ceny bytů v řádech až statisíců korun. „Poptávka po bytech v prostějovském regionu několikanásobně převyšuje nabídku. Lidé se bojí zdražení a byty by rádi co nejrychleji koupili, majitelé nemovitostí naopak s prodejem vyčkávají. Chtějí utržit co nejvíce a tak se snaží byty co nejdéle udržet a zatím je jen pronajímat,“ dodala Barabášová.

Podle jednatele prostějovské realitní kanceláře JH Reality Aleše Hájka se zvýšení DPH na stavební práce v konečné fázi do cen bytů promítne jen minimálně, možná vůbec ne.

„Je to proto, že v Prostějově téměř žádné developerské firmy nestaví. Každý, kdo tu chce stavět, naráží na problémy s pozemky. Je jich tu málo na to, aby se výstavba plně rozjela. Nárůst DPH ceny bytů v Prostějově neovlivní tolik, jako například v Brně a v jiných větších městech,“ vysvětlil Hájek.