Problémy s nesolidními nájemníky nemají jen velká města. Obec Bedihošť disponuje zhruba sedmi desítkami bytů. Jeden z nájemníků ale osm let neplatí nájem a navíc z bytu udělal skládku komunálního odpadu.

„Jde o důchodce, který obci dluží na nájemném přes 23 tisíc korun. Podali jsme na něj v pořadí už druhou soudní žalobu, abychom dluh vymohli,“ uvedl starosta Bedihoště Oldřich Dokoupil s tím, že první dluh se podařilo vymoci přes odbor sociální péče, kdy dnes už dvaašedesátiletému nájemníkovi zůstalo pouze životní minimum.

Vzhledem k věcem, které muž během několika let nashromáždil, se byt stal z požárního hlediska nebezpečným. V květnu tohoto roku proto dostal nájemník z bytu výpověď k 31. srpnu. „Ve stanoveném termínu byt neuvolnil. Podepsal ale dohodu, že se vystěhuje do 20. září. K tomu také nedošlo,“ vysvětlil starosta důvody, proč obec za přítomnosti hasičů přistoupila k vystěhování nájemníka.

„Když jsme byt otevřeli, byl to šok. Ani se nedá popsat, jaký smrad se zevnitř vyvalil. Tři chlapi se z toho i pozvraceli,“ poznamenal jeden ze šestice zaměstnanců obecního úřadu vyklízejících zpustošený byt před osmi roky zrekonstruovaný.

Vystěhovaný nájemník jejich počínaní komentoval nevybíravými slovy. Proč do bytu nanosil tolik bezcenných věcí, nechal hnít potraviny a neplatil nájem, však odmítl vysvětlit. „Náklady na opravu bytu půjdou do desetitisíců. Dlouho jsme byli trpěliví, ale měli jsme zasáhnout dřív. Je to pro nás tvrdá zkušenost,“ dodal starosta Dokoupil.

Naložená traktorová vlečka a poté i velkoobjemový kontejner napověděli, jakým množstvím haraburdí a textilií nájemník obecní byt zaskládal.
„Byl to svého času výborný zahradník. Pak se ale dal na alkohol a nakonec dopadl takhle,“ prohodil jeden z kolemjdoucích obyvatel obce.