Oproti loňskému roku mají bytaři na svědomí téměř dvojnásobný počet vloupání. Majitelé nemovitostí jim ale práci někdy usnadňují.

„Někteří lidé při odjezdu na dovolenou zatáhnou žaluzie ve všech oknech, aby v bytě neměli po příjezdu horko,“ uvedl jeden z nejčastějších případů, které vykradače bytů o nepřítomnosti obyvatel informují, ředitel Městské policie Jan Nagy.

Jeho muži tento týden načali další sérii kontrol zamykání vchodových dveří prostějovských obytných domů v nočních hodinách. Ty totiž mohou jako první zloděje od jejich záměru odradit.

Dalším ze signálů bývají přeplněné schránky na dopisy. „Než jsme odjeli na dovolenou, dohodli jsme se s dcerou, že nám bude chodit pravidelně zalévat kytky a vybírat schránku. Při té příležitosti vždy zapnula televizi, rozsvítila a vyvětrala,“ popsala způsob, jak okolí informovat o neustálém pohybu v bytě, Ivana Soldánová.

Podle policejních statistik se během prvního pololetí loňského roku vloupali zloději do pěti bytů, 21 rodinných domků a devíti rekreačních chat.
Ve stejném období tohoto roku přitom vyšetřovali policisté krádeže v 16 bytech, 35 rodinných domech a 16 chatách.

Ke vloupání do rekreačních chat dochází podle statistik hlavně během zimy.

„Pachatelé z nich odnáší potraviny, alkohol, občas nádobí nebo v nich jen přespí,“ vysvětlila mluvčí prostějovských policistů Alena Slavotínková.
Z bytů a rodinných domků mizí podle ní především šperky, peníze, mobilní telefony či obrazy. Elektronika zloděje už tolik netáhne. Zřejmě proto, že je příliš objemná.

K poslednímu případu vloupání došlo o víkendu. „Neznámý pachatel se vloupal do bytu v domě v Jihoslovanské ulici a odcizil trezor s penězi. Majitel přišel o několik set tisíc korun,“ poznamenala Slavotínková.