„Příprava nám trvala tři měsíce a nabíjeli jsme od 25. června. Dopadlo to jako v Americe. Myslím si, že i české prostředky to dokážou. Ulevilo se mi. Byl to životní odstřel, když člověk vždy dělá něco takového, spadne mu kámen ze srdce. Myslím, že bude trvat hodně dlouho, než někdo něco takového překoná," usmívá se s úlevou hlavní osoba sobotního rána, střelmistr Zdeněk Šobíšek.

Problém? Lidi a sloupy

Na otázku, zda nastal během příprav nějaký problém, zkušený střelmistr odpovídá, že je v zásadě při odstřelech především problém s lidmi.

„Druhý problém byly sloupy. Když se podíváte, jsou tam 36 milimetrů široké roksory jeden vedle druhého, které nešly navrtat a musely se vypalovat," říká Zdeněk Šobíšek třicet minut po odstřelu.

„Bylo to náročné," dodává s únavou v očích.

„Čtyři doby pohromadě byl můj největší odstřel, tady jich bylo sedm," směje se.

„Představte si, že když se ty domy postavily do řady, byly 530 metrů dlouhé a sedm pater vysoké. Už jen uchodit to nabíjení bylo náročné," vysvětluje na závěr svou neskutečnou únavu a úlevu zároveň střelmistr. Podrobnou reportáž redaktorky Martiny Greplové z místa události najdete v pondělním vydání vašeho regionálního Deníku 30. 6. 2014

ČÍSLA

2404 neelektrických náloží a 856 elektrických náloží se postaralo o to, aby se budovy ve vteřině poskládaly jako domeček z karet.

1193 tun dynamitu sesunulo budovy kdysi oděvního gigantu k zemi sekundovou rychlostí.

16 střelmistrů sezemické společnosti Mital se tři měsíce připravovalo a tři dny nabíjelo nálože.

25 dobrovolných hasičů z širokého okolí se podílelo na zkrápění prachu, který po sedmé ranní letěl podle policejních hlídek na Kostelec na Hané.

14 policistů dohlíželo na veřejný pořádek a bezpečnost v bezprostřední blízkosti bezpečnostní zóny.

36 milimetrů široké roksory, které byly v nosných sloupech, nebylo možné navrtat. Střelmistři do nich museli díry na nálože vypalovat.