„Zatím vybráno nemám, zajímavých oborů je zde víc. Dával bych zatím ale přednost nějakému strojírenství," uvedl například Lukáš Kovařík.

Blíže k výběru školy pak měla Natálie Poláčková. „Stoprocentně se budu hlásit na střední zdravotnickou školu v Prostějově. Zaujala mě však i polygrafická škola a stejně tak hasiči z Hranic," prozradila dívka. Upozornila tak na skutečnost, že na burzu nedorazily pouze představitelé škol z Prostějovska, ale také z Kroměřížska, Přerovska, Blanenska či Jesenicka.

„Jsme z Jeseníku a přestože naše škola má z větší míry podobné zaměření jako jedna z místních, nabízíme k tomu ještě obor umělecký kovář a brašnářství orientované na sedlářství," uvedl muž, který měl na starost stánek Střední školy gastronomie a farmářství.

Tu zde zastupovala také Lenka Lukešová. „Pekaři a cukráři jsou dnes nad zlato. Absolventky z farmářského oboru zase odcházejí buď pracovat nebo dále studovat do Německa. Zkušenosti pak máme, že kdo dělat ze studentů a učňů chce, práci si najde," vyjádřila se.

Přivezli i méně známé obory

Kromě školy z Jeseníku dorazili také lidé z Olomouce, konkrétně ze střední a vyšší odborné školy zdravotnické Emanuela Pöttinga či ze Střední školy polygrafické. Jedovnici pak třeba zastupovala průmyslová škola, do Hranic lákali budoucí hasiči, své zástupce pak měli také z Přerova či Kroměříže. Řada škol pak přivezla také méně známé obory. Třeba výrobu zubních protéz.

„Obor otevíráme jen jednou za dva roky. Většinou se hlásí žáci, kteří mají v rodině zubaře nebo zubního technika," informovala například Markéta Hrušková k tomuto studiu. Prozradila dále, že je nutné mít řadu dovedností pro studium i následnou práci.

„Je třeba být zručný a praktický. Nutné je i technické myšlení a něco znalostí ze zdravotnictví. Jedná se o skloubení práce hlavou a rukama," řekla.

Velkou většinu pak na burze měly školy z Prostějova. Řada z nich na akci ukazovala své obory a lákala budoucí studenty, mnohdy na praktické ukázky. Lidi na stáncích propagující jednotlivé školy také čelili řadě dotazů. budoucí studenti se prali na přijímací zkoušky, uplatnění, obtížnost studia i mnohé jiné otázky.

Lidé obsluhující stánky se však setkali i s méně tradičními dotazy. „Ptají se třeba na obor praktická sestra a to, jak si stojí změna zákona, která by její práci měla změnit. Odpovídáme, že v tuto změnu věříme. Zdravotní sestry mají léčit, ne pořád sedět u počítače," uvedl třeba Martin Mokroš ze Střední školy zdravotní v Prostějově.