„Na náměstí po jeho opravě moc stromů nezůstalo, a pokud skácí další, tak už tady nezbudou vůbec žádné. Nemám nic proti kácení stromů, které jsou nemocné, protože u nich je jenom otázkou času, kdy můžou na někoho spadnout. Pokud jsou ale stromy zdravé, tak to opravdu nechápu," míní Karla Plachá z Prostějova.

Po revitalizaci náměstí se pustili odborníci do restaurování morového sloupu. Přitom zjistili, že jeho statiku vážně narušují dva vzrostlé buky, a požadují jejich skácení.

„Dostal jsem nálezovou zprávu od akademického malíře Reného Tikala, který sochu restauruje. Ve zprávě stojí, že památka trpí kvůli dvěma vzrostlým bukům, jejichž kořeny narušují statiku sloupu. Problémem je i zvýšená vlhkost a bionálety v podobě lišejníků a mechů, které se usazují v porézním systému sloupu a způsobují neprůchodnost pórů. Tím dochází ke korozi kamene a k rozpadu sochy," uvedl primátor města Miroslav Pišťák.

Houby a hniloba

Buky rostou na náměstí od padesátých let. Zahradníci je zde vysadili, aby bránily nežádoucímu pohledu tehdejšího osazenstva radnice. Odborníci je chtěli pokácet už v rámci revitalizace náměstí.

„Máme dendrologický posudek, v němž odborníci kácení buků jasně doporučují. Sama jsem se přesvědčila o tom, že stav stromů není ideální. Kmen jednoho buku je napadený houbami, a když jsme je odloupli, zjistili jsme, že vnitřek stromu je celý prohnilý," popsala tehdy náměstkyně primátora Ivana Hemerková.

Za stromy se však postavili ochránci přírody. Proti kácení byl i Jan Navrátil, který na podzim přitloukl na strom neveřejný materiál o zahájení správního řízení kácení buku.

„Rozumím tomu, že stromy mají životní cyklus sázení a kácení, a že na náměstí nemůže být les. Když jsem se byl podívat, v jakém stavu stromy jsou, nevypadaly, že by chtěly umřít," nechal se slyšet zastupitel za Změnu pro Prostějov.

Primátor: Začneme situaci znovu řešit

Jak dlouho však budou stromy hlídat sochu Panny Marie, není jasné.

„S odstraněním stromů souhlasí i odbor památkové péče, i já se připojuji k doporučení sochaře. Budu žádat, abychom začali problém znovu řešit a znovu posoudili stav stromů. Sloup prochází náročnou rekonstrukcí a je nutné situaci řešit. Musím chránit nejen zeleň, ale i historické a umělecké památky ve městě," řekl Miroslav Pišťák. (ham)